MAME market: Prvý vianočný dizajnový market v Košiciach

| Móda | 5. 12. 2019

Handmade, elegantnosť, street punk, ekologickosť a podpora lokálnych umelcov patria k charakteristikám zatiaľ jediného dizajnového košického marketu. O jeho vzniku aj vystavujúcich porozprávala organizátorka Viktória Žitňanová.

Zdroj foto: MAME market

Prečo ste sa rozhodli založiť MAME market?

Dlhšiu dobu sledujeme deficit marketov a trhov v Košiciach a celkovo na východe Slovenska so špecifickejším zameraním, a to konkrétne s pridanou umeleckou dizajnovou hodnotou. Registrujeme miestnych kreatívcov a chceli sme vytvoriť priestor, kde by sa práve oni vedeli odprezentovať a predať svoje „dielka“ konečnému spotrebiteľovi. Zároveň vnímame predvianočný ošiaľ ako negatívny aspekt sviatkov, kedy ľudia poväčšine kupujú nezmyselné veci pod tlakom sviatočného zhonu. Práve to sme chceli odľahčiť. Zároveň je pre nás dôležité predstaviť lokálnych tvorcov s ich „neokukanými”, často ručne vyrobenými produktami. Chceme vizuálne spojiť zaujímavý priestor s lákavým handmade tovarom. Možnosť porozprávať sa a spoznať sa s predajcami nie je tiež zanedbateľná.

 

Pôjde o trh v klasickom ponímaní?

Keďže ide o prvý ročník, zamerali sme sa najmä na prezentáciu predajcov. Jeden z nich – Lubkasabi atelier pripraví pre návštevníkov mini workshop výroby vlastného šperku. V ostatných ročníkoch budeme určite uvažovať o rozšírení programu, zatiaľ chceme odštartovať úspešný vianočný MAME market.

Zdroj foto: MAME market

Ktorí ďalší (okrem Lubkasabi atelier) sa predstavia na 1. ročníku MAME marketu?

Budeme mať skvelú paletu predávajúcich, napríklad, Julka so značkou Gado Gado ponúkne ručne šité kabelky z Bali. Martina Švarc zase vlastnú nádhernú autorskú keramiku. Predstavíme aj upcyklované tašky od Dorka bags, štýlové tričká s nádychom punku od Poggo, grafické ilustrátorky Gemdog a Blondook, kaligrafické originály od Platform AT., Merien s ručne šitými vecami a zero waste produktmi, Slovíčko s ich literárnymi potrebami, etické a udržateľné oblečenie od Bodky, nápadité doplnky od Tupsu či Second šancu, ktorá dáva veci opäť do obehu. Návštevníci si teda okrem originálneho oblečenia a doplnkov môžu zakúpiť aj keramické výrobky, hrnčeky, ručne vyrezávané produkty z dreva od Wood pecker atelier, lapače, grafické printy, ale aj ručne maľované obrazy menších rozmerov. Budeme mať aj mydielka rôznych tvarov a vôní, upcyklované a zerowaste produkty.

 

Čo znamená názov marketu MAME?

MAME je kombinácia slov market a merch. Market v zmysle predajného miesta, ktoré vibruje živou energiou predávajúcich a kupujúcich a ich vzájomným dialógom. Merch vychádza z anglického základu merchandising a ide o predaj produktov najmä maloobchodných skupín. My sme sa zamerali skôr na slangové, hovorové vnímanie tohto slova, a v našom ponímaní sú to práve produkty navrhnuté a špecificky dizajnované umelcami. Osobne vnímam MAME ako handmade elegantný ekologický street punk. Jedinečný v tom, že zatiaľ ide o prvý a jediný dizajnový market v Košiciach, zameraný výhradne na dospelého spotrebiteľa. Jeho pridanou hodnotou je podpora lokálneho trhu a predstavenie predajcov z východného Slovenska. Chceme, aby sa o nich viac vedelo a aby mali možnosť aj priameho predaja, keďže viacerí z nich nemajú kamenné predajne. Ďalší aspekt je etický, kúpou takýchto výrobkov sa budeme viac podieľať na udržateľnosti a menej na konzume.

 

Zdroj foto: MAME market

MAME market sa uskutoční 14. decembra (sobota) od 10:00 do 19:00 vo Veľkej sále Tabačky Kulturfabrik. Vstup je voľný.

 

Eva Barnišinová

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: MAME market: Prvý vianočný dizajnový market v Košiciach

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems