Košické Fashion KidLaby pre deti nám závidia aj v Prahe

| K13 a VÝMENNÍKY | 17. 12. 2019

Dokonalý mix spontánnosti a fantázie – aj takto by sme mohli definovať pravidelné kreatívne workshopy Fashion KidLab. Módna návrhárka Jana Polak na nich každý utorok privíta malých nadšencov, aby spoločne vytvárali originálne modely. Naposledy ich predstavili v novembri na prestížnom Košice Fashion Week & Summit. Čo si najviac užili a ako sa na jedinečnú prehliadku pripravovali? Nielen to prezradí Jana Polak v našom rozhovore.

Foto: Veronika Židová. Zdroj: European Fashion Accelerator a Kosice Fashion Week

Fashion KidLab je určený pre chlapcov i dievčatá od 5 rokov. Stretnutia v spolupráci s Košickými kultúrnymi centrami K13 prebiehajú každý utorok od 17:00 do 19:00 v pavilóne Foxtrot v Kulturparku. Prihlásiť sa môžete priamo počas workshopu, príp. jednorazovo kedykoľvek počas roka.

 

 V septembri začal šiesty ročník workshopov Fashion KidLab pod vaším vedením. Aké modely deti doteraz navrhli a vytvorili?

Septembrový Fashion KidLab odštartoval témou historizujúci módny štýl. Vyrábali sme vrstvené krčené priestorové papierové šaty. Boli inšpirované architektonickými prvkami a doplnené kreslenými dekoráciami z rôznych historických slohov. Použili sme typickú siluetu zvýrazneného drieku, umocnenú zaujímavými opaskami s kovovými aplikáciami zo zaváraninových viečok. Šaty sme doplnili originálnymi zdobenými goliermi, ktoré vznikli recykláciou nepotrebných pánskych košieľ. Október bol zameraný na vojenský módny štýl. Vytvorili sme papierové pokrývky hlavy podľa vzoru čiapky vojenskej uniformy aj avantgardné náramky z manžiet pánskych košieľ. Zo zelenej „menčestrovej“ látky sme vystrihli tašky a s použitím denimových vreciek aj zipsových rázporkov (odstrihnutých z nepotrebných riflí) dotvorili „vojenskú“ tému. November patril nežnej a hravej romantike v podobe čeleniek a závojov, a to v rámci romantického módneho štýlu. Počas decembra sa budeme venovať módnemu štýlu glamour. Čakajú nás trblietky, flitre, lesk, rafinované líčenie, ilúzia dokonalosti a noblesy.

Foto: Veronika Židová. Zdroj: European Fashion Accelerator a Kosice Fashion Week

Ako hodnotíte aktuálny ročník KidLabu?

Fashion KidLab vnímam ako stabilný a paradoxne aj „organický“ projekt, ktorý neustále rastie a napreduje vo všetkých významoch. Flexibilne reaguje na schopnosti detí, na ich túžby, očakávania, módne trendy a skrytou formou aj na témy trvalej udržateľnosti. Rozvíja a upevňuje estetické vnímanie detí, pomáha rozlíšiť skutočnú hodnotu vecí a činností, formuje zdravé sebavedomie a umožňuje prežívať zážitok z autorského prejavu.

Ako na workshopoch pristupujete k udržateľnej móde?

Podstatný je prístup v zmysle – čo si viem sám vyrobiť predtým, než je nevyhnutné kúpiť si to. Na takomto princípe funguje Fashion KidLab od svojho začiatku. Pre mňa je dôležitý fakt, že deti pracujú samostatne podľa svojho uváženia. Že vyrábajú modely, doplnky a iné odevné súčiastky často z tých najobyčajnejších materiálov. Úplne prirodzene pri tom využívajú recykláciu, a to je logické vyústenie na ceste k udržateľnosti. Často máme zážitkové stretnutia, keď si deti inštalujú modely priamo na figurínach a pomocou rôznych látok kombinujú, špendlia, strihajú, vrstvia svoje outfity. Túto aktivitu majú najradšej. Asi preto, že sa im figurína kreuje priamo pred očami a rýchlo dokážu meniť látky, skúšať a experimentovať. Tak na základe vlastného zážitku zisťujú vlastnosti materiálov (hrúbka, splývavosť, krčivosť, jemnosť, drsnosť…). Uvedomujú si čaro vlastnej individuality aj skupinovej práce.

Foto: Veronika Židová. Zdroj: European Fashion Accelerator a Kosice Fashion Week

Na novembrovom Košice Fashion Week & Summit ste s deťmi z Fashion KidLab predstavili originálne modely. Ako prebiehali prípravy a samotný prehliadkový deň?

Ukázali sme viacero kolekcií, na ktorých práce trvali už od minulej zimy. Deti predviedli papierové saká a asymetrické topy, inšpirované svetovými módnymi návrhármi, aj zaujímavé klobúky, tašky, čelenky, opasky i papierové šaty a doplnky v historizujúcom a vojenskom módnom štýle. Deti vedia, že to, čo vytvoria na spoločných workshopoch, majú možnosť predvádzať aj na prehliadkovom móle. Je to pre ne významná skúsenosť. Našťastie, aj keď sú veľmi prirodzené a hravé, samotnú prehliadku s obliekaním náročných modelov a viazaním opaskov sme s pomocou skvelých asistentov perfektne zvládli. Niektorým deťom imponoval zaslúžený potlesk, iným úprava od profesionálneho tímu vizážistiek a vlasových stylistov, niektoré priamo na móle prekonali samy seba. Agátka, účastníčka KidLabov a zároveň malá modelka na KFW, mi povedala: „Na prehliadke sa mi páčilo proste všetko.“ Dorotka sa mi zase zverila: „Páčilo sa mi, ako mi natočili vlasy, namaľovali pery, ako mi ľudia tlieskali…“ Podľa rodičov ide o prehliadku s istou dávkou spontánnosti, a to ju odlišuje od ostatných na KFW. Fashion KidLab nám závidia až v Prahe.

Kedy opäť môžeme vidieť výsledky zručnosti detí z Fashion KidLabov?

Najbližšie nás čaká módna prehliadka v júni, ktorou tradične uzatvárame jeden kidlabový ročný tematický celok. Bude to malá a milá prehliadka detských výtvorov, ktoré vznikali počas pravidelných utorkových stretnutí. Pôjde o prezentáciu módnych štýlov tak, ako ich vnímajú a spracovávajú „kidlabové deti“. Výsledky našich stretnutí môžu záujemcovia pravidelne vidieť vo forme fotoreportov na stránke www.k13.sk.

Prečo je prospešné podporovať vzťah k móde (a k oblečeniu všeobecne) už od detského veku?

Najdôležitejšie je podporovať „zdravý“, prirodzený a udržateľný postoj k móde a obliekaniu, keďže  v istom význame sú vyjadrovacími prostriedkami, ktorými sa prezentujeme. Ako? To je už na každom z nás. Deti však ovplyvňuje predovšetkým prirodzené prostredie, v ktorom vyrastajú. Dajme im možnosť vedieť o udržateľnej voľbe prostredníctvom tvorivých aktivít.

Koľko detí v súčasnosti navštevuje KidLaby?
Fashion KidLab je určený pre deti od 5 rokov (momentálne najstaršia Danielka má 12 rokov) a striedavo ho navštevuje 15 – 20 detí. Avšak stále prichádzajú nové, ktoré náš projekt zaujme a rodičia ich v tomto rozhodnutí podporia. Počet miest pre každé stretnutie je limitovaný na max. 12 detí.

Foto: Veronika Židová. Zdroj: European Fashion Accelerator a Kosice Fashion Week

Aké sú, podľa detí z Fashion KidLabov, aktuálne zimné detské trendy?

Odpovedá malá Dorotka: „Odporúčam teplé zimné bundy, šál, teplú čiapku, kabátik, čižmy, rukavice, kožušinkovú vestičku. Mne sa páči čierno-biely karovaný kabát, čiapka horčicovej farby, biele šnurovacie čižmy. A dúfam, že sa tešíte na sneh a hlavne na darčeky ako ja.“

Ďakujeme za odpovede Jane Polak, Dorotke a Agátke.


Eva Barnišinová

 


Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Košické Fashion KidLaby pre deti nám závidia aj v Prahe

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems