Keď Prvá sú dve

| Osobnosti | 5. 12. 2019

Gymnazistky Zuzanu Madarasovú a Stelu Matuovú spája hneď niekoľko vecí – výstava Prvá v Malej galérii Alexandra Eckerdta a nedávno ukončená kolektívna výstava v Kunsthale s názvom Rozvíjame talenty už 60 rokov. Obe navštevujú Základnú umeleckú školu na Kováčskej ulici, obe odmala zbožňujú maľovanie aj kreslenie a obe sa ako samoukovia venujú počítačovej animácii, ktorú by neskôr chceli študovať na zahraničných univerzitách.

 

Mladým študentkám sa prednedávnom podarilo to, čo máloktorým umelcom. Vystavovali súčasne na dvoch miestach v jednom meste – košickej Kunsthalle (Rozvíjame talenty už 60 rokov) aj v Malej galérii  Alexandra Eckerdta (Prvá). Zhodli sa, že aj keď výstava Prvá je ich spoločná, zároveň ju každá považuje za svoju prvú samostatnú. Obe gymnazistky majú špecifický rukopis, ktorý sa vzájomne dopĺňa, čím je na výstave zachovaná rozmanitosť tém a motívov. „Ja mám viac postáv a prác, kde som kombinovala (napríklad, suchý pastel, ceruzku a akvarel) a Zuzka má zase viacero krajiniek či diel inšpirovaných gréckou mytológiou a fantasy,“ hovorí Stela. Doplníme, že 13. novembra skončila skupinová výstava žiakov a študentov výtvarného odboru Základnej umeleckej školy Kováčska v Hale umenia. Niekoľko vystavovaných diel patrilo aj Zuzke a Stele.  

Zuzana a Stela. Foto: Miriam Kolesárová

Fascinácia animáciou

Obidve dievčatá si našli cestu k umeniu už v ranom detstve. Keď mala Zuzka dva roky, všetkým členom rodiny darovala na Vianoce ručne namaľované portréty. A odvtedy kreslí nepretržite. „Najmä známych aj neznámych ľudí pri aktivitách. Zbožňujem do diela dopĺňať maličké detaily, aby ten, kto sa na obraz díva, mal pocit príbehu, dejovosti. Čím viac v ňom hľadá, tým viac nájde,“ vysvetľuje mladá gymnazistka. V minulosti tvorila prevažne akvarelom a vodovkami, momentálne aj farebnými ceruzkami. Ako samouk sa usiluje zlepšiť v digitálnom umení, konkrétne v animácii. „Fascinuje ma uvádzať ilustráciu do pohybu a zvuku. Momentálne som na začiatku – vytváram niekoľkosekundové animácie. Okrem rôznych manuálov na internete mi pri tom pomáha aj tradičné umenie, vďaka ktorému som sa naučila základné veci ako sila čiary, kompozícia…“ Zuzka najradšej skicuje. „Milujem začiatok, keď dávam nápad na papier, rozmýšľam o kombináciách a detailoch. Tam vzniká prvotný príbeh.“ Aj naše druhé študentské eso – Stela – začala maľovať už ako dieťa. Prelomový moment prišiel, keď mala 10 rokov. „Bratranec hral hru na počítači a mňa fascinovalo, akým spôsobom je graficky spracovaná. Vtedy som si povedala, že raz chcem takéto postavičky a objekty robiť aj ja.“ Momentálne mladá gymnazistka najradšej tvorí akvarelom a ceruzkami/fixami na vodovej báze. Obľubuje fantasy, sci-fi a mytologické motívy. Zbožňuje dotváranie detailov na obrazoch – tiene, svetlo… Jej umeleckým snom je taktiež naučiť sa vytvárať animácie. Preto sa sama prostredníctvom rôznych videí a manuálov zdokonaľuje v tejto činnosti.

 

Odporúčania

Čo odkazujú talentované gymnazistky svojim rovesníkom? „Je potrebné dostať sa do povedomia, mať vytvorené portfólio, hľadať príležitosti, angažovať sa a využiť každú ponúkanú šancu. Zapájať sa do súťaží, zverejňovať tvorbu na sociálnych sieťach a uvažovať nad pochvalou i kritikou. „Teda porozmýšľať, či na nich niečo nebude. Spomínam si, ako mi môj dedo poradil, aby som do diel viac dávala emócie, príbeh. To sa snažím uplatňovať. Som rada, že aj Zuzka mi ukazuje, čo môžem robiť inak, zaujímavejšie. Navzájom si vymieňame názory, radíme sa a zlepšujeme sa,“ dodáva Stela. Svoju tvorbu vystavovala okrem školských kolektívnych výstav aj v istej košickej palacinkárni. Zuzka má taktiež (mimo skupinových projektov zo ZUŠ-ky) niekoľko úspešných spoluprác. „K tým najvýznamnejším patrí brožúra venovaná zdraviu detí, ktorá slúžila ako informačný materiál pre širokú verejnosť. Robila som k nej šesticu ilustrácií. V rámci štúdia na gymnáziu sa pravidelne zúčastňujem na rôznych anglických a matematických olympiádach.“

 

Zuzka a Stela majú jasnú predstavu o budúcnosti. Po skončení gymnázií by rady odišli do zahraničia a študovali animáciu.

Zuzana Madarasová. Foto: redakcia

Zuzana Madarasová študuje v druhom ročníku na Gymnáziu, Park mládeže 5 v Košiciach. Už desať rokov navštevuje Základnú umeleckú školu Kováčska 43.

 

Stela Matuová. Foto: Dušana Matuová

Stela Matuová je druháčkou na košickom Súkromnom gymnáziu Katkin Park II. Osem rokov je žiačkou Základnej umeleckej školy Kováčska 43.

 

Eva Barnišinová

 

 

 

 

 

 

 


Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Keď Prvá sú dve

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems