Jesenná, trošku melancholická i nahnevaná. Aj taká je Hranica dažďa od Katky Koščovej

| Umenie | 5. 12. 2019

Speváčka Katka Koščová vydala piaty album. Pomenovala ho Hranica dažďa a k spolupráci prizvala klaviristu Daniela Špinera.

 

Foto: Vlastimil Slávik

Najnovšia štúdiovka talentovanej Prešovčanky je podľa jej vlastných slov „trošku melancholická, trošku nahnevaná, trošku zmierená. Niekto album charakterizoval ako jesenný. Celkom sa k tomu prikláňam. Hodí sa do tohto voňavého a upršaného obdobia“. Speváčka priznáva, že pri Hranici dažďa „zabrdla“ aj do tém, ktoré ju dlho trápili, ale nemala odvahu pretaviť ich do piesní. „Narážam na spoločenskú situáciu u nás, vo svete. A ešte som si po rokoch sadla ku gitare – aj napriek tomu, že poznám asi päť akordov. Tento risk sa mi vyplatil, uvoľnila som sa a vzniklo niekoľko piesní v čase, keď mi ich písanie veľmi nešlo.“ Katka sa nám priznala, že pre ňu osobne je „najsilnejšia“ albumová skladba Čo zostane. „Je to jeden z tých protestsongov, o ktoré som sa pokúsila… v rámci toho, aká je u nás nálada, ako riešime niektoré témy, ako sa vzmáha extrémizmus nielen v našej krajine, ale celkovo vo svete.“

Foto: Vlastimil Slávik

Zladený tím

Na albume Hranica dažďa spolupracovala Katka so svojím dvorným klaviristom Danielom Špinerom. „Je skvelý človek a fantastický hudobník. Spolu hráme už trinásť rokov. Som rada, že Dano má nastavený hodnotový rebríček podobne ako ja a aj napriek občasným hádkam spolu nesmierne dobre fungujeme. Dano je muzikant, ktorý počúva spoluhráčov, speváka. Dá sa naňho spoľahnúť, nestratí sa, má cit v rámci dynamiky. Ako spoluautor je nesmierne flexibilný. Cíti, čo z pesničky ide a vie moju nemuzikantskú predstavu pretaviť do mne lahodiacej skutočnosti,“ pochvaľuje Katka hudobného partnera. V závere nám odhalila tajomstvo pomenovania albumu Hranica dažďa: „Vždy ma fascinoval priestor medzi tým, čo už je a čo je už na dohľad. Ten zvláštny medzipriestor, medzičas, ktorý trvá len po prvú ,kvapkuʼ. A pri daždi je to také jasné. Celé je to fyzicky hmatateľné, viditeľné. Nielen v prenesenom slova zmysle.“ Dodáme, že piata štúdiovka Katky Koščovej obsahuje 13 skladieb, okrem slovenských aj dve v češtine – Tanči a Zůstalo ticho.

 

Eva Barnišinová

 

 

 


Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Jesenná, trošku melancholická i nahnevaná. Aj taká je Hranica dažďa od Katky Koščovej

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems