Imaginárium fabulátorky Luny

| Stĺpček | 20. 12. 2019

Denne nás naše dieťa testuje z logiky. Sudoku, krížovky či hlavolamy sú nič oproti kódu à la   Enigma, akým hovorí výrečná trojročná dievčinka. Jej spletité príbehy majú vždy hlavu a pätu, presnú chronológiu a dokonca aj zápletku, napätie, rozuzlenie a vyvrcholenie. Je v tom len jediný háčik. Ešte stále jej nerozumieme po logopedickej stránke. A sú z toho patálie. Vyzerá to nejako takto:

Foto: Lucia Sceranková

„Mami, p-ďí tu hadičča!“ Luna sediac pri kuchynskom stole hnevlivo rozhadzuje rukami.

„Fíha,“ čudujem sa, „prdí tu nejaká hadička?“ Asi ide o vymyslený príbeh o zaplynovanej hadici, čo sa rozhodla vypustiť vetry…

„Ňijeeeeeeee!!!“

Tak čo potom? Hádam z každej strany, slová obraciam, no stále trafím vedľa a autorka sa už temer váľa po zemi v slzách a zlosti, že jej nerozumiem. Nakoniec mi to zahrá ako v pantomíme a ja pochopím, že „p-ďí hadičča“ znamená „smrdí handrička“. Och, chúďa moje, utrela som jej pod nosom stôl s páchnucim vechťom sťaby zo školskej jedálne. No kto by sa nenaštval? Handra letela do koša.

Inakšie príbehy vznikajú, keď Lune zo zvedavosti podhodím šancu na klamstvo. Minule jej pri maľovaní fixkami ušla ruka a veľdielo namiesto papiera ostalo na gumenom obruse. Na otázku, kto to urobil, dostala som starú známu odpoveď, že to sa samo.

„Ozaj, Lunka? Urobil to tvoj kamarát Samko?“ zo žartu som ju podpichla. Lapajka sa na mňa na sekundu zadívala doširoka otvorenými očami a ihneď rozviedla príbeh. Že áno, prišiel Samko, vieš, zobral čiernu fixku, lebo Samko má rád iba čiernu, vieš, a tak a tak tu čmáral, hore-dole, rýchlo a veľa, vieš, lebo Samko nevedel, že nesmie. Klamstvo jak Brno podané neviniatkovským výrazom a sladkým hláskom.

Naše domáce imaginárium dopĺňajú neviditeľní kamaráti a zvieratká. Podotýkam, neviditeľní len pre nás dospelých. Luna ich vie opísať do posledných detailov a kamoší sa s nimi asi od roka a pol. Smeje sa s nimi, smúti, hladká ich, kŕmi a, samozrejme, núti aj nás, aby sme do svojich aktivít zapojili každú chvíľu iného návštevníka. Niekedy už strácam prehľad, kto každý to s nami žije a sadá k stolu. Navyše, denne sa Luna identifikuje s inými reálnymi alebo rozprávkovými postavami a necháva sa oslovovať cudzími menami. Aj svojich rodičov premenuje, takže máme zadarmenko celkom slušný mentálny tréning. Od rána do večera. Vďaka ti za to, nekonečná fantázia detská!

 

Lucia Radzová

www.facebook.com/zapiskyprvomatky

 

 


Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Imaginárium fabulátorky Luny

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems