Hľadá istý druh života v materiáli, ktorý na prvý dojem pôsobí odpudivo a prázdno

| Osobnosti | 20. 12. 2019

Mladý sochár Leonard Lelák sa za dvanásť mesiacov autorsky podieľal na troch výstavách – v kaštieli Moravany, na Bojnickom zámku a v Múzeu Vojtecha Löfflera. Okrem toho sa po tretíkrát dostal do študentského katalógu FUTU NOW, ktorý prináša prehľad najvýraznejších prác študentov Fakulty umení TUKE v danom školskom roku.

Leonard Lelák (1995) je študentom 6. ročníka v Ateliéri  slobodnej kreativity 3D – socha (voľné výtvarné umenie) na Fakulte umení Technickej univerzity v Košiciach.

Leonard inklinuje najmä k plastike a objektu. „Ako sochárovi mi je blízka organická forma a jej prvky. Z nich sa snažím vytvoriť vlastnú formálnu reč. Fascinovali ma náhodné tvary, štruktúry a úkazy… Akýsi spontánny okamih alebo výjav, ktorý ma zaujme a istým spôsobom núti zaoberať sa ním. Osobne ho považujem za nejakú šifru či odkaz s cieľom rozlúštiť ich. Môj prístup k tvorbe nikdy nebol cielene tematický. Vždy som považoval vlastné umenie za vnútorný dialóg so sebou samým. Vytváram si ako keby svoju formálnu komunikáciu, ktorá konfrontuje vnútorný svet s vonkajším. Pri tvorbe sa stretávam s otázkami týkajúcimi sa telesnosti, existencie, vzniku a zániku,  fyzikálnych zákonitostí materiálu, archetypov…“

Leonard Lelák – objektová inštalácia (bez názvu), 2019, vystavená v Moravanoch a Bojniciach.

Tri krajiny

V  priebehu marca a apríla 2019 sa v Múzeu Vojtecha Löfflera uskutočnila výstava s názvom Tri krajiny. Predstavila trojicu autorov – Denisu Dováľovú, Leonarda Leláka a Moniku Vrancovú, ktorí sa zamerali na reflexiu krajiny. Leonard pri vytváraní jednotlivých diel využil priemyselný a stavebný odpad. Dal do protikladu kolobeh života v prírode a jej prirodzenej obnove vs. krátky a neproduktívny život spotrebného tovaru. V košickom múzeu vystavoval viacero priestorových diel, ktoré vytvoril z materiálov ako drevo, kov, epoxid, polystyrén, vosk, sádrová a betónová omietka, mach…

Kvádre + kov
Cez letné prázdniny sa košický študent zapojil do rozsiahlej výstavy vizuálneho umenia Artrooms Moravany, ktorá vznikla v rámci festivalu Hradby samoty. V októbri a novembri 2019 obdivovali Leonadrovo sochárske umenie v jedom z najkrajších slovenských pamiatok – Bojnickom zámku. S desiatimi autormi z Ateliéru slobodnej kreativity 3D z košickej TUKE sa predstavil v spoločnom projekte Intervencie do času. V Moravanoch aj Bojniciach zaujal Leonard o. i. aj objektovou inštaláciou, vytvorenou pomocou kvádrov, kovu, epoxidu a gumičiek. „V tejto práci som využil stavebný materiál, v ktorom som oslobodzoval a odkrýval mnou vytvorený a zároveň simulovaný svet tvarových organizmov. Hľadám istý druh života v materiáli, ktorý na prvý dojem pôsobí odpudivo a prázdno,“ vysvetľuje mladý umelec.

Leonard vystavoval na týchto miestach:

  • Kebab 17 – Považská galéria umenia, 2017
  • Futu now –  Campus Gallery, 2018
  • Mladé kone II. – Koniareň Trebišovov, 2018
  • FUTURE XX  –  Kasárne/Kulturpark,  2018
  • NO GO NO REPLY –  Kunsthalle, Košice,  2017
  • SKAFANDER –  Spišské múzeum v Levoči,  2018
    Hradby samoty – Kaštieľ Moravany, 2019
  • Intervencia do času – Bojnický zámok, 2019
  • Tri krajiny – Múzeum Vojtecha Löfflera, Košice, 2019

 

Študentský katalóg prác: FUTU NOW 2017, FUTU NOW 2018  a  FUTU NOW 2019

 

Redakcia

 

 


Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Hľadá istý druh života v materiáli, ktorý na prvý dojem pôsobí odpudivo a prázdno

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems