Ako Výmenníky obohatili košické sídliská počas roka 2019?

| K13 a VÝMENNÍKY | 17. 12. 2019

Sedem neveľkých budov prináša Košičanom stále o čosi viac – kultúry, športu, umenia aj spájania komunít. Nezabudnuteľné zážitky dopriavajú nielen obyvateľom sídlisk, ale celého mesta. Najmä vďaka festivalom a neobyčajným podujatiam.

Hneď na začiatku sa chceme pochváliť. Za tvorivosť a jedinečnosť Výmenníkov sme v októbri získali ocenenie sTOPa 2019 v kategórii Top Projekt. Inšpiráciu pre podujatia sme čerpali z viacerých podnetných stretnutí a rozhovorov, ako aj pri januárovom spoznávaní tohtoročného európskeho hlavného mesta kultúry. Šesťdesiattisícová Matera leží na juhu Talianska a je známa predovšetkým vďaka pozostatkom jaskynných obydlí, ktoré patria medzi svetové kultúrne pamiatky UNESCO.

Čo sme s vami dokázali?

FEBRUÁR sme odštartovali nultým ročníkom Festivalu Amatérskych divadiel. Na pódiu v Kulturparku sa predstavilo osem divadelných súborov z Košíc, Nitry a Jakloviec. Neprofesionálne začínajúce súbory priniesli obohatenie a inšpiráciu v podobe pestrej divadelnej palety žánrov.

Teatro Sapiens – Denník Anny Frankovej, Festival Amatérskych divadiel. Foto: Adriana Šedová

Koncom MARCA sa uskutočnilo druhé Benefičné háčkovanie. Hlavným cieľom stretnutia nadšencov bolo uháčkovať deky pre deti a bábätká v nemocnici, aby bol ich tamojší pobyt aspoň trošičku veselší. Neonatologickému oddeleniu Univerzitnej nemocnice L. Pasteura sme odovzdali 55 diek aj 120 háčkovaných chobotničiek.

Odovzdávanie háčkovaných chobotničiek a diek. Foto: archív UNLP

Výmenník Štítová sa  po prvýkrát zapojil do MÁJOVEJ Noci múzeí a galérií , počas ktorej sme návštevníkom ponúkli výstavný projekt Róberta Litványiho, premietali filmy z našich výstav a spoločne pomaľovali plátno.

Výmenník Wuppertálska každoročne prináša na sídlisko KVP levanduľové dni. V JÚNI sme spoločne s návštevníkmi spracovávali levanduľu a pripravili workshopy s bylinkovou tematikou.

Nová háčkovacia výzva #hackujvonku trvala od 11. do 18. JÚNA. Pridať sa k nej mohol každý vo svojom meste, na dedine, ulici, v kaviarni, parku, autobuse či v lese, a to s priateľmi, susedmi alebo rodinou. Stačilo háčkovať na verejnosti, odfotiť sa a pridať fotografiu na sociálne siete s hastagom #hackujvonku. Podujatím sa posilnila a rozšírila háčkovacia komunita na Slovensku.

Háčkuj v parku. Foto: Marek Molnár

V rámci projektu od OZ Tvorivá dielňa sme sa v JÚLI vo Výmenníku Štítová zapojili do verejnej zbierky pre zvieratká z Útulku UVP. Odovzdali sme mu hračky, brlohy, vodítka a deky.

Koncert v parku za Paľikerav organizuje už štvrtý rok Občianske združenie Ďakujem – „Paľikerav“. Jeho dlhoročným cieľom je motivovať aj inšpirovať ľudí zo sociálne znevýhodneného prostredia. Temperamentná rómska hudba v podaní nadaných umelcov bola opäť zárukou nezabudnuteľného JÚLOVÉHO zážitku.

Druhý ročník festivalu Prienik sa uskutočnil v AUGUSTE na streche Výmenníka Važecká. Jazerčanom priniesol rockovo-punkové koncerty, prednášky o astronómii a pozorovanie hviezd.

Pri príležitosti Medzinárodného dňa háčkovania sme sa rozhodli, že spoločne so zapojením širokej verejnosti zdoláme minuloročný vlastný rekord v počte háčkujúcich ľudí na jednom mieste. 12. SEPTEMBRA sa nám to spolu s dušou celého projektu Silviou Lukačínovou podarilo, keď sa v priestoroch Kulturparku naraz stretlo 115 háčkujúcich ľudí.

Tretí ročník úspešného žonglérskeho festivalu s názvom KUŽEĽ v SEPTEMBRI spojil a zviditeľnil žonglérsku komunitu vďaka workshopom, žonglérskym hrám a cirkusovej galashow.

Koncom SEPTEMBRA sme podporili myšlienku rastlinného SWAPU od OZ okolo. Jedinečné podujatie prilákalo nadšencov botaniky a začiatočníkov v pestovaní rastliniek.

V OKTÓBRI sa Výmenník Štítová zapojil do multižánrového podujatia Biela noc, počas ktorej odohralo Divadlo P.A. hru Konečná.

V závere by sme radi zdôraznili prínos Graffity školy, ktorá vďaka lídrovi Martinovi Markovi skrášľuje mesto Košice už niekoľko rokov. Jej členovia od januára do decembra 2019 vytuningovali fasádu transformátorovej stanice na sídlisku KVP, vymaľovali Výmenník Ľudová a spolupracovali na medzinárodnom festivale umenia Transmisie, kde tvorili priamo v centre Košíc na Hlavnej ulici pred štátnym divadlom.

Graffiti v meste. Foto: Karin Kissová

Čo pripravujeme na ďalší rok?

Vo februári pokračujeme Festivalom Amatérskych divadiel. Na javisku v Kulturparku sa od 14. do 16. februára 2020 predstaví osem neprofesionálnych súborov s nadčasovými a originálnymi hrami. 

USE THE C!TY festival sa uskutoční prvý júnový týždeň v roku 2020. Do centra Košíc prinesie multižánrové podujatia – hudbu, divadlo, graffiti, tanec, háčkovanie, workshopy… Vstup je voľný.

Gabriela Mišurová

 

 

 


Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Ako Výmenníky obohatili košické sídliská počas roka 2019?

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems