Aj nie je krok k úspechu

| Editoriál | 6. 12. 2019

Najprv hovoríme „neviem“, potom „nedá sa“ a nakoniec „nechcem“. Odmietame všetko a všetkých, ktorí by mohli akýmkoľvek spôsobom narušiť našu zónu pohodlia. Priznávam, pred niekoľkými rokmi som bola tiež taká. Dnes tento „zaklínací“ postoj rozhodne odmietam.

Eva Barnišinová

Najmä vďaka novinárčine stretávam množstvo inšpiratívnych ľudí, ktorí ma neraz strhnú vírom entuziazmu, nadšenia a spontánnej rozhodnosti. Presne tak to bolo aj v prípade Viktórie. Mladá žena zo Spišskej Novej Vsi, ktorá sa rozhodla zmeniť to, s čím nebola spokojná. Žiadne vypisovanie nenávistných statusov na sociálnych sieťach, žiadne sťažovanie sa všetkým naokolo, žiadne nadávanie na systém, politiku… Prijala realitu, vzdelávala sa, nehanbila sa poprosiť o pomoc, keď to bolo potrebné. Získala si ma najmä týmito slovami: „Dôležité je nebáť sa. Často nerobíme niečo, čo chceme, lebo sa bojíme zlyhania. Ale najväčšie zlyhanie je nezačať. Je prospešné prijať neúspechy a odmietnutia. Začiatky sú ťažké, ale dajú sa zvládnuť. Ak by boli ľahké, všetci by do toho išli. Cesta bude plná neúspechov a sklamaní, ale práve tie nás posúvajú vpred a robia silnejšími. Aj nie je krok k úspechu.“

Čo vlastne Viki dokázala? Nebola spokojná s tým, ako fungujú umelecké trhy v centrálnej časti Európy. Že väčšinou ak človek nemá umelecké vzdelanie, akosi nemá byť umelcom, resp. nemal by byť v galériach či múzeách. Podľa mladej Slovenky je rozhodujúci talent a nie aby akadémie hovorili, že obrazy toho človeka by ste si mali kúpiť, lebo my sme ho vybrali. Preto založila úspešný start up Victory Art v Holandsku, ktorý pomáha s brandingom a marketingom umelcov zo strednej a východnej Európy, aby sa presadili na globálnom trhu. Napája ich na partnerov, kupcov, zberateľov. Pomáha im s organizovaním výstav.

V práci, na stanici či v obchode akosi častejšie počúvam „zakliatu riekanku“ lenivcov – Neviem, nedá sa a hotovo! Veď koniec-koncov, nie je jednoduchšie vyhovoriť sa, ako zatnúť zuby, pohnúť rozumom a aspoň sa pokúsiť?

Zápasme s vlastnou lenivosťou, túžme učiť sa nové veci a prijať výzvy. Nemusia byť splnené na 100 %. Nemusia byť dokonalé. Musia nás však odnaučiť používať „zaklínadlá“ ako Neviem, Nezvládnem, Nedá sa. A možno aj vďaka tomu zistíme, že dokážeme oveľa viac, ako sme si mysleli.

Eva Barnišinová

 


Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Aj nie je krok k úspechu

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems