Opustené španielske mesto očami košickej fotografky

| Cestovanie | 12. 11. 2019

Maja Bodnárová vycestovala na 4-mesačný pobyt do španielskeho Bilbaa, kde pre neziskovú organizáciu ZAWP nafotila sériu fotografií pre projekt Zorrotzaurre.

ZAWP sídli v industriálnej zóne Bilbaa. Kedysi v nej žilo približne 4000 ľudí, väčšinou obchodníci, robotníci a ich rodiny, ktorí sa po zatvorení fabrík postupne presťahovali do iných častí mesta. Každodenný hluk a prach z ťažkých strojov, slabé dopravné spojenie s mestom a žiadne obchody ani služby robia ostrov ťažko obývateľný. Napriek tomu sa našli ľudia, rozhodnutí vrátiť život do opustenej zóny a pomôcť jej. Rôzne neziskové organizácie požiadali mesto o možnosť usadiť sa v prázdnych halách, a tak sa na ostrov prisťahovali cirkusanti, skate park, divadelníci, vytvorili sa coworkingové miesta pre umelcov, výstavné haly či  víkendové markety a kreatívne workshopy. Mesto vypracovalo udržateľný plán na obnovu tejto časti, kde chce zachovať niektoré pôvodné objekty a vybudovať novú štvrť s cenovo dostupnými nehnuteľnosťami, biznis zóny šetrné k životnému prostrediu, kultúrne a sociálne zariadenia, ako aj priestranné zelené zóny pre relax. 

Foto: Maja Bodnárová

Mesto duchov
Maja Bodnárová si na Bilbao spomína ako na mesto duchov. „Prázdne opustené domy so zabednenými oknami a nápismi po stenách. Vraky áut v úzkych uličkách, obrovské prázdne haly s rozbitými oknami, padajúcimi stropmi a hrdzavými schodiskami. Parkoviská zarastajúce zeleným porastom… No čím viac času som tam trávila, tým viac sa mi odhaľoval život, ktorý tam bol.“

Názov výstavy Work in progress (ang. práca v pokroku) si  mladá fotografka požičala z motta organizácie ZAWP, keďže práve to najviac vystihuje sériu fotografií aj ich autorku. 

Výstava je sprístupnená vo Výmenníku Važecká v čase podujatí do 29. novembra.

Foto: Maja Bodnárová

Maja Bodnárová pochádza z Košíc a pracuje ako fotografka na voľnej nohe. Študovala portrétnu fotku na NYIP (New York Institute of Photography), absolvovala workshopy s britským fotografom Davidom Gibsonom (In-Public street photography collective) a francúzskou fotografkou Claudine Doury v Paríži.

Gabriela Mišurová

 


Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Opustené španielske mesto očami košickej fotografky

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems