„Komunikácia nie je len o slovách, ale aj o interakcii medzi človekom a softvérom, emóciou a kódom, ľudským telom a technológiou…“

| K13 a VÝMENNÍKY | 11. 11. 2019

Art & Tech Days je košický festival mediálneho umenia, technológií a digitálnej kultúry. V tomto roku sa uskutoční po štvrtýkrát a jeho program bude pozostávať z konferencie, výstavy umelcov z krajín V4, interaktívnych inštalácií, živých performancií a z workshopov, ktoré povedú inšpiratívne osobnosti z oblasti IT, dizajnu aj umenia. Viac prezradí projektová manažérka Jana Šargová z Creative Industry Košice.

Prečo je dôležité organizovať takýto festival na Slovensku?
V čase organizovania pilotného ročníka Art & Tech Days v roku 2016 chýbal na Slovensku festival venovaný mediálnemu umeniu a digitálnej kultúre. Keďže technológie sú neoddeliteľnou súčasťou nášho každodenného života i fungovania celej spoločnosti, aj umelci sa veľmi rýchlo prispôsobujú tomuto trendu. Nielenže technológie využívajú, ale častokrát ich aj sami vytvárajú. Tak vznikla oblasť mediálneho umenia, ktorú chceme prostredníctvom Art & Tech Days približovať čoraz širšiemu publiku. Veríme, že mediálne umenie má obrovský potenciál osloviť súčasného človeka digitálnej éry.

Zdroj foto: Art & Tech Days

Minuloročnou festivalovou témou bola revolúcia umelej inteligencie. Aká bude tentokrát? Rozhodli sme sa upriamiť pozornosť na tému jazyka a komunikácie, pretože predstavujú základ interakcie medzi ľuďmi. Kladieme si otázku, čo sa stane, ak do rovnice pridáme roboty, umelú inteligenciu či softvér. Presne to preskúmajú jednotliví spíkri na konferencii a umelci v rámci svojich produkcií a inštalácií. Ukážeme, že komunikácia nie je len o slovách, ale aj o interakcii medzi človekom a softvérom, emóciou a kódom, ľudským telom a technológiou, virtuálnou realitou a fyzickým svetom a podobne.

V čom môže Art & Tech Days pomôcť návštevníkom?
Festival je miestom, kde možno stretnúť inšpiratívne osobnosti z oblasti IT, vedy, umenia a dizajnu. Vytvára priestor, na ktorom sa tieto na prvý pohľad odlišné svety stretávajú. Moderné technológie umelcom prinášajú nové nástroje pre umeleckú tvorbu aj nové vyjadrovacie prostriedky. A naopak, kreatívci k výzvam dokážu pristupovať netradičným spôsobom, a tak vytvárať či podnecovať inovácie aj v technologickej oblasti.

Zdroj foto: Art & Tech Days

Hlavným bodom programu je konferencia so slovenskými i zahraničnými spíkrami. Ako prebiehal ich výber?
Vyhľadávame ich podľa oblasti, ktorej sa profesionálne venujú a ktorá súvisí s tohtoročnou témou jazyka a komunikácie. Spoločne rozmýšľame, akým spôsobom by mohli tému uchopiť v kontexte ostatných prednášok. Pri samotnom výbere spíkrov sa riadime odporúčaniami, referenciami od našich partnerov, ale aj vlastnou skúsenosťou. Na tohtoročnej Art & Tech Conference (21. 11.) sa predstaví 8 inšpiratívnych spíkrov z Európy, USA aj Japonska.

A aký bude program mimo konferencie?

Art & Tech Days 2019 prinesie viac než 20 podujatí alebo inštalácií. Dôležitou súčasťou festivalu sú praktické workshopy. Karol Piekarski z Medialab Katowice ukáže, ako môže kultúrna organizácia vďaka zberu dát lepšie plánovať svoju činnosť (20. 11.). Teší nás, že pozvanie prijal aj Sean Mulholland z top dizajnérskej spoločnosti IDEO, ktorá je priekopníkom a lídrom v dizajne orientovanom na človeka (20. 11.). Soft-skillový workshop Nespútaný storytelling povedú profesionálni rozprávači Jiří Charvát a Lukáš Venclík z pražskej Školy improvizace (22. 11.). Slovenská umelkyňa Mária Júdová predvedie, ako je možné prenášať pohyb a tanec do virtuálnej reality (23. 11.). Workshop ZVUKODROM (23. 11.) bude venovaný deťom – na chvíľu sa stanú skladateľmi a dirigentmi digitálneho orchestra. Okrem týchto populárno-vzdelávacích podujatí si návštevníci budú môcť vyskúšať interaktívne inštalácie a navštíviť výstavu umelcov z krajín Vyšehradskej štvorky. Obzvlášť sa tešíme na večerné umelecké live podujatia, ktoré v programe Art & Tech Days predstavíme po prvýkrát. Spomeniem, napríklad, hosťovanie dánskeho dua Silicium a portugalských umelcov s produkciou CO:LATERAL. Prirodzenou súčasťou festivalu sa stali a v tomto roku opäť budú aj Game Days Košice – eventy venované herným vývojárom a náš partnerský festival DAAVS z produkcie košického kolektívu VUNU. Pomyselnými „vyvrcholeniami“ a názornou ukážkou mediálneho umenia budú večerné predstavenia CO:LATERAL od portugalských umelcov Joao Martinho Moura a Né Barros (20. 11.) a PRIMORDIAL od dánskeho dua Silicium (21. 11.). Sú to formáty, ktoré do pôsobivého celku spájajú hudbu, interaktívne technológie, pohyb a digitálne vizuály. Produkcie týchto umelcov boli len nedávno prezentované na prestížnych svetových podujatiach digitálneho umenia, akými sú napríklad Ars Electronica, NATO Arts Programme alebo ISEA 2019 – Medzinárodné sympózium elektronického umenia.

Zdroj foto: Art & Tech Days

Festival slávi 4 roky. Ako by ste zhodnotili jeho doterajšie miesto v kultúrnom priestore Košíc?

Art & Tech Days z roka na rok rastie svojím rozsahom – a veríme, že aj významom. Nie je tak masovou záležitosťou ako, napríklad, Biela noc, ale tiež ponúka interaktívne inštalácie a súčasné umelecké produkcie. Počas konferencie a workshopov vytvára priestor pre návštevníkov, ktorí chcú ísť viac do hĺbky. Je tiež „vlajkovým“ podujatím Košíc ako Kreatívneho mesta mediálneho umenia UNESCO, vďaka čomu sa postupne stáva rozoznateľným eventom na svetovej mape mediálneho umenia.

 Je festival určený iba pre IT nadšencov a odborníkov?

Chceli by sme osloviť každého zvedavého človeka, ktorý rád objavuje a hľadá inšpiráciu či kvalitný umelecký zážitok. Na konferencii a workshopoch sa opäť zíde zaujímavý „mix“ odborníkov z IT a technologického sektora, umelci, dizajnéri, kreatívci, ľudia z biznisu aj vedy, dokonca i študenti.

Art & Tech Days sa uskutoční 19. – 24. novembra. Podrobnejšie informácie o podujatiach, miestach konania a vstupoch nájdete na www.atdays.sk alebo www.cike.sk.

 

Eva Barnišinová

 

 


Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: „Komunikácia nie je len o slovách, ale aj o interakcii medzi človekom a softvérom, emóciou a kódom, ľudským telom a technológiou…“

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems