Filozofia zero waste aj vypočúvanie podozrivých

| K13 a VÝMENNÍKY | 12. 11. 2019

 Ako predchádzať odpadu a správne recyklovať? A ako sa dostať podozrivému pod kožu a zistiť, či je, alebo nie je zločinec? Ak chcete vedieť odpovede na tieto otázky, odporúčame dvojicu prednášok v Kine Úsmev. O zero waste spôsobe života porozpráva blogerka Ivana Maleš, metódy vypočúvania a získavania informácií priblíži kriminálny psychológ Ondrej Kubík.

  1. novembra o 19:00

Inšpiratívna prednáška Ivany Maleš bude venovaná odpadu a recyklácii. Spíkerka predstaví aktuálnych 6 R pravidiel: rething – premyslieť si, čo potrebujeme a či to vôbec potrebujeme, refuse – odmietnuť, čo nepotrebujeme, reduce – zredukovať, čo potrebujeme, reuse – znoupoužitie a oprava, recykle – recyklácia, rot – kompostovanie zvyškov. Podľa Ivany je prvým krokom k šetreniu životného prostredia nasledovné: „Začať s niečím, čo nám osobne najviac prekáža a sami to chceme zmeniť. Najčastejšie sa stretávam s tým, že ľudia chcú prestať používať mikroténové vrecká a igelitky, plastové fľaše, jednorázové plastové obaly a príbory. Ďalšia vec je oblečenie. Začíname si byť vedomí, koľko ho prichádza každú sezónu a že ho nemáme šancu ani nakúpiť, ani vynosiť. Myslím, že najmenej informácií je o rozsahu a dopade živočíšnej výroby, ktorá je tretím najväčším znečisťovateľom nášho prostredia.“ K faktorom, ktoré nám bránia zlepšovať ochranu životného prostredia, zaraďuje Ivana aj odklon od prírody. „Bývame v mestách plných človekom vytvorených vecí, všade chodíme autami, veľa času trávime v interiéroch v zlých podmienkach. Deti už pomaly nevedia, ako vyzerá živé kura alebo krava. Že petržlenová vňať a petržlen sú jedna rastlina.“

  1. a 3. decembra o 19:00

Kriminálny psychológ, právnik a bezpečnostný analytik Ondrej Kubík porozpráva v Kine Úsmev o tom, ako zistiť, či podozrivý hovorí pravdu, alebo klame. Či je svedok, alebo zločinec. Taktiež  priblíži rozdiely vo výsluchu mladistvých a dospelých, ale aj metódy vypočúvania a získavania informácií. Prezradí, ako sa dajú poznatky psychológie využívať v trestno-právnych situáciách. Nadšenci forenznej psychológie a kriminálok by rozhodne nemali zmeškať túto prednášku. 
Redakcia

 

 

 

 

 

 


Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Filozofia zero waste aj vypočúvanie podozrivých

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems