Debut košickej autorky

| Stĺpček | 11. 11. 2019

Nedávno si dvere do sveta literatúry otvorila mladá slovenská autorka Barbora Vanická. V Knižnici pre mládež pokrstila debut s pútavým názvom Dvere v kúte sveta.

Nielenže rozšírila úzku skupinu súčasných košických autorov, ale ani neostala stáť v kúte. Čitatelia sa s ňou stretli na literárnom festivale Číta celá rodina, na besedách, v školách a nezaháľa ani v online svete. Ako sama prezrádza, má hlavu plnú príbehov, čomu sa pri profesii psychologičky nedá čudovať. Dvere v kúte sveta sa ochotne otvárajú každému nadšencovi fantasy žánru, no predovšetkým deťom od desať rokov. Zatvoria sa za nimi už po niekoľkých riadkoch. A (z príbehu) nepustia. Rovnako ako hlavných hrdinov románového dobrodružstva. Tiež deti. Ale pekne poporiadku.

           

Kedysi veľmi dávno žili vedľa seba správcovia živlov a ľudia. Trpaslíci v zemi, rusalky vo vode, elfovia spravovali vzduch a ohnivci sa starali o oheň. Všetci boli obdarení mágiou, ale iba ľuďom bola darovaná tá najväčšia. Ľudia sa stali správcami slobodnej vôle. Prichádzali k najstarším, ktorí vzišli zo Stromu Anat, symbolu života a predstaviteľa rovnováhy, aby sa rozvíjali vo vedomostiach. Ale ľudia nenaložili so svojou múdrosťou správne, odtrhli sa od správcov a rozhodli sa preskúmať a ovládnuť svet mimo Stromu. Spôsobili rozvrat krajiny Stromoroh, až sa pre nich úplne zavrel. Ostali iba brány – kúty, cez ktoré sa nečakane do krajiny s hynúcim Stromom dostala skupinka detí. Každý iným kútom, každý objavený inými správcami živlov, každý so svojou povahou a nedokonalosťou. Prečo sa ocitli utiahnutý Adam, panovačná Eva, zvláštny Samo a veselý Tomi v zabudnutom svete?

            Debut mladej autorky nedá vydýchnuť. Dynamický dej pohltí detského čitateľa, ktorý sa poľahky stotožní s konaním protagonistov, prežíva ich strach, radosť, budovanie priateľstva a dôvery, očarenie, nádej i odhodlanie zachrániť Strom Anat. Knižné dobrodružstvo Barbory Vanickej, našťastie, neostáva iba pri žánrovej a dejovej atraktivite. Dospelý čitateľ rýchlo odhalí autorský zámer – vo zvolenej rozmanitosti pováh detí, alebo aj v jedinej vete, ktorú opakuje zvláštne obdarený protagonista Samo: „Kúsok po kúsku vytvoríme celok.“ Stáva sa cestou i posolstvom príbehu. A je skvelé, že si autorka Barbora Vanická našla cestu, ako ho násťročným interpretovať. Využila svoj rozprávačský talent, aby mladí spoznali iný svet a nebáli sa vstúpiť či vystúpiť /do/ z kúta…

 

Alena Štrompová

           

           

           


Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Debut košickej autorky

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems