Zanechaný odkaz

| Editoriál | 25. 10. 2019

Zostal po ňom iba ručne popísaný hárok papiera so slovami poslednej vôle. Nebol to však obyčajný závet. Stál na začiatku jedného z najprestížnejších svetových ocenení, ktoré vzniklo stretnutím muža so smrteľnosťou.

 

Keď ctižiadostivý podnikateľ a vedec Alfred Nobel vynašiel dynamit, splnil sa mu sen. Objav znamenal prelom, slávu a bohatstvo. O niekoľko desiatok rokov sa jeho svet prevrátil hore nohami. Zažil obrovské prekvapenie, keď si pri čítaní novín všimol niečo nečakané – vlastný nekrológ. Tento omyl si vysvetľoval redakčnou chybou, keďže pred pár dňami zomrel jeho brat Ludvig. Avšak, čo Alfreda šokovalo asi najviac, nebolo zle uvedené meno, ale obsah článku. Nazvali ho v ňom „obchodníkom so smrťou“. Takéto slová zaiste nečítal s radosťou. Uvedomil si, že sa do dejín zapísal ako človek, ktorý vynašiel predmet s mocou ničiť. Aj keď jeho slávny vynález pomáhal hĺbiť tunely a kanály, taktiež bol používaný aj ako zbraň. Rozhodol sa, že toto nie je odkaz, ktorý chce po sebe zanechať. V poslednej vôli uviedol, aby sa po jeho smrti z jeho vlastného majetku začalo udeľovať ocenenie pre ľudí usilujúcich sa o pozitívnu zmenu v rozvoji ľudstva. Dnes je Nobelova cena poctou uznávanému  géniovi, ktorého meno sa stalo synonymom toho najlepšieho, čoho je človek schopný – v oblasti fyziky, chémie, literatúry, lekárstva a, v neposlednom rade, v mene mieru.

 

Ako vidíme, všetko zlé ja na niečo dobré. Nebyť nešťastného nekrológu a zanechaného hárku papiera, Alfreda Nobela by sme dnes vnímali v negatívach. Preto nech v nás jeho odkaz zaznieva ako symbol druhej šance. Šance napraviť hocičo, čo sme pokazili. Ospravedlniť sa ľuďom, ktorí na nás majú ťažké srdce. Zmieriť sa s tými, pred ktorými uhýbame pohľadom. Síce nikdy nedostaneme druhú šancu spraviť prvý dojem, ale, ako nám ukázal Alfred Nobel, stále máme šancu napraviť ten posledný.

Eva Barnišinová

Eva Barnišinová

 

 


Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Zanechaný odkaz

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems