Z fotky do dreva

| Predstavujeme | 29. 10. 2019

Keď sa Dávid Maliňák zotavoval po ťažkom úraze, ktorý znamenal koniec jeho futbalovej kariéry, začal vyrábať drevené obrazy s predlohou fotografií.

Dnes má Dávid za sebou niekoľko desiatok drevených obrazov, vyrezávaných na motívy starých i novších fotografií.

Foto: Facebook Z fotky do DREVA

Prvý bol hrad a pes
Na strednej škole študoval spišskopodhradský remeselník tvarovanie a dizajn dreva, avšak myslel si, že tomuto odboru sa nikdy nebude venovať. Namiesto toho mal rozbehnutú športovú kariéru, ktorú však ukončil úraz. Počas rekonvalenscencie sa drevo stalo Dávidovou záľubou a neskôr i prácou. Priznal sa nám, že keď po rokoch opäť držal v rukách rezbárske dláta, začal uvažovať, čo by mohol vytvoriť do starého koryta, ktoré našiel v starorodičovskom dome. „Rozhodol som sa vyzerať to, čo mi bolo najbližšie – Spišský hrad a môjho psa Timmyho. Ich fotografie som mal v mobile. Vtedy vznikla myšlienka výroby drevených obrazov podľa fotografických snímok,“ spomína Dávid.

Foto: Facebook Z fotky do DREVA

Takmer ako originál
Dávid najprv nakrelí obrysy foto na drevo, následné odoberá hmotu až do finálnej podoby, aby sa jeho drevená fotografia čo najviac podobala na papierovú či uloženú v mobile alebo počítači. Postup jeho práce síce môže vyzerať jednoducho, avšak skrývajú sa za ním hodiny vytrvalosti a úsilia. Za pridanú hodnotu svojej práce považuje Dávid nasledovné: „Každá papierová  fotografia časom vybledne, ale obrazy z dreva sa budú dediť z generácie na generáciu.“

Foto: Facebook Z fotky do DREVA

Ukážky Dávidovej práce nájdete na Facebooku Z fotky do dreva a na www.zfotkydodreva.com.

Foto: Facebook Z fotky do DREVA

Eva Barnišinová

Foto: Facebook Z fotky do DREVA


Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Z fotky do dreva

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems