Sumeri – prví účtovníci

| Kultúra | 17. 10. 2019

Málokto má rád prípravu účtovníctva a ešte menej z nás vie o tom, kto tento systém evidencie vymyslel. Jeho pôvod siaha až k starovekej civilizácii Sumerov, žijúcej na území južnej Mezopotámie od 4. tisícročia pred Kr. až do 2. storočia po Kr. Vďačíme im aj za vynález písma – technológie, ktorá navždy zmenila svet.

Predkovia Sumerov primitívnym spôsobom účtovali už 9. až 8. tisícročí pred Kristom, v časoch, keď ešte len vznikalo poľnohospodárstvo. Ich spôsob vedenia účtov bol jednoduchým systémom, ktorý si nevyžadoval veľké výpočtové schopnosti človeka. V priebehu histórie sa vyvíjal vďaka využitiu hlinených tabuliek a žetónov (angl. tokens). Tie predstavovali zástupné objekty abstraktného tvaru a symbolizovali jednotlivé poľnohospodárske a iné výrobky. Predpokladá sa, že takéto žetóny sa v Mezopotámii využívali už v 9. tisícročí pred Kristom a prepravovali sa v hlinených nádobách.

Výhody
Čísla a zástupné objekty začali Sumeri  neskôr zaznamenávať iba na hlinené tabule. Boli vypálené  v peci, alebo sa nechali odstáť na slnku, aby stvrdli. K prvým sumerským textom teda patrili aj účty, kúpno-predajné zmluvy a dodacie listy. Práve takéto záznamy umožnili život v zložitej mestskej spoločnosti. Vďaka číselnému zachyteniu objektov mali Sumeri veľkú výhodu, pokiaľ išlo o plánovanie hospodárstva a disponovanie s  majetkom.

Sumer1: Zmluva o predaji otroka a domu v meste Shuruppak, uložená v Louvri. Zdroj foto: cdn.history.com/sites/2/2015/12/Bill_of_sale_Louvre_AO3765-E.jpeg

 

Dedičstvo
Čo sa týka sumerského písma, to sa postupne vyvíjalo, zjednodušovalo a menilo na logofonetické (také, ktoré má znaky pre zvuky aj samostatné slová). Vyvinulo sa na prepracovaný systém a využívalo sa na zaznamenávanie literatúry, histórie aj právnych noriem. Malo význam v náboženstve aj astronómii. Nájdené záznamy dokazujú, že sumerská kultúra mala prepracovaný prehľad  o slnečnej sústave a jej pohybe. Aj vďaka tomu dokázala zostaviť prvý kalendár v histórii. Písmo zužitkovalo viacero kultúr, ťažili z neho Akkadi a následnické kultúry. Dedičstvom sumerského systému záznamov je aj šesťdesiatková sústava (dodnes využívaná v matematike) či Epos o Gilgamešovi, radiaci sa k významným dielam svetovej literatúry.

Čo všetko ešte Sumeri dokázali? Predpokladáme, že mnoho z ich kultúry nateraz zostáva skryté v zemi. A preto so slovenským autorom Vojtechom Zamarovským môžeme prehlásiť: „Na počiatku bol Sumer.“   

Patrik Čigáš a Zdenka Bencúrová, CEREHIS

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Sumeri – prví účtovníci

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems