Spoznajte históriu tatranskej obce Ždiar

| Tipy z redakcie | 29. 10. 2019

V srdci malebnej dediny na úpätí Belianskych Tatier sa vyníma drevenica ako z rozprávky. A hoci je replikou, rozpráva dávne príbehy.

Foto: autorka

Domček v Ždiari, v ktorom sídli miestne múzeum, bol postavený podľa pôvodnej ľudovej architektúry tejto podtatranskej oblasti. Prekročením dreveného prahu sa vrátite o storočia späť a na chvíľu pocítite na vlastnej koži, ako kedysi žili naši predkovia. Múzeum vzniklo v roku 1971 na základe podnetu miestnych obyvateľov, ktorí chceli zachovať posolstvo predkov aj pre budúce generácie. Ako predloha mu slúžili tradičné drevenice z roku 1911 a 1914. Dnes v ňom nájdete expozíciu znázorňujúcu tradície Goralov, ich kultúru, spôsob života, ale aj odevy, ktoré kedysi nosili niekdajší Ždiarčania.

 

Čo ukrýva ždiarsky dom?

Po úvodnej chodbičke vstúpite do priestorov kuchyne s tradičnou pecou, kuchynskými nádobami a miestom na sedenie pri spoločnom stole. Aby sa v drevenici udržiavalo teplo, dym z pece nevychádzal z domu cez komín, ale rozplynul sa v podkroví. Uvarené jedlo nechávali v piecke po celý deň, aby ostalo teplé a ktokoľvek sa kedykoľvek mohol ponúknuť. Budova ždiarského domu je teda rozdelená na dve časti. Prvá predstavuje obytné priestory, ktoré vtedajší obyvatelia využívali počas bežného života. V druhej časti nájdete expozíciu prezentujúcu hospodársku činnosť. Tvorí ju zbierka rôznych nástrojov a pomocného náradia.

 

Foto: autorka

Keď zapadlo slnko

Večer, keď boli miestni hotoví s prácou, venovali sa mnohým záľubám. Ženy a dievčatá často vyšívali a muži s chlapcami vytvárali rôzne drevené sošky a postavičky. Domy si zdobili aj vločkami z papiera, krepovými kvetmi umiestnenými na okenných rímsach či vyrezávaním ochranných symbolov na trámy. Rozveseľovali sa i hudbou. V múzeu nájdete aj hudobné nástroje, známe na severnom Slovensku a dokonca aj v Poľsku. Najznámejšie husle, nazývané aj „zlobcoky”, vyrábal kedysi v Ždiari ľudový umelec Matej Pitoňák.

Foto: autorka

Ždiarska svadba

Tamojšia svadba predstavovala vždy veľkú slávnosť, a to s plnou parádou. Miestne ľudové kroje sú na Slovensku povestné. Prezriete si ich nielen na miniatúrnych bábikách, ale dokonca si ich môžete aj vyskúšať a vystrojiť sa na tradičnú svadbu. Rezervujte si však dostatok času, pretože obliekanie toľkých sukien vám rozhodne dá zabrať.

Foto: autorka

Keď navštívite okolie Belianskych Tatier, určite svoje kroky nasmerujte aj do Ždiaru a tradičného domu s múzeom. Pokocháte sa nielen krásnymi výhľadmi na vznešené hory, ale nadýchnete sa plného dúšku histórie, ktorá sála z celej tejto dedinky učupenej v lone hôr. Všímajte si rozprávkové drevenice, symboly vyrezávané na čelných stenách domov a neobíďte ani vzácne zoskupenia ľudových stavieb, vyhlásené za pamiatkové rezervácie ľudovej architektúry.

 

Foto: autorka

Miroslava Slejzáková, Denník reportérky

Foto: autorka


Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Spoznajte históriu tatranskej obce Ždiar

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems