Spája vierovyznania, kultúry, umelcov aj divákov

| Pozvánky | 31. 10. 2019

Svetlo porozumenia je medzinárodný, medzikultúrny a ekumenický projekt, unikátny vo svojej prezentácii. Jeho siedmy ročník sa uskutoční v Štátnom divadle v Košiciach a prepojí umelcov zo Slovenska, Mongolska, Indie, Veľkej Británie, Česka a USA. Vyvrcholením večera bude originálna hudobná kombinácia židovskej modlitby Lecha Dodi a ľudovej piesne Dobrú noc, má milá, ktorú spoločne zaspievajú všetci účinkujúci.

Foto: © Světlo porozumění

Projekt spája ľudí v rôznych rovinách – hudobne i ľudsky. Taktiež symbolicky prepája i dve náboženstvá tým, že sa odohráva súčasne v židovskej synagóge a v kresťanskom kostole. V Košiciach sa tento rok po prvýkrát výnimočne uskutoční v štátnom divadle. Počas večera si hudobne „porozumejú“ viaceré žánre – jazz, rock, folklór, pop music i klasická hudba. Na konci sa účinkujúci stretnú pri netypickej skladbe, ktorú každoročne skomponuje Peter Gyori – autor myšlienky podujatia, ktorý o. i. pôsobí ako židovský duchovný v Španělskej synagóge v Prahe. Tentokrát prepojil tému židovskej modlitby Lecha Dodi (prednáša sa počas sviatku šabat) a ľudovú pieseň Dobrú noc, má milá. Slávnostne ju zaspievajú operný spevák Jaroslav Dvorský, Adrián Harvan, FS Železiar, kapela Dennyiah, slovenské ženské zoskupenie Girls From The Moon, speváčka Barbora Šuňavská, detský zbor Chorus Comenianus pri Evanjelickom gymnáziu v Košiciach – diriguje Alena Csajková, kapela Peter Bič Project, víťazka hudobnej česko-slovenskej show Annamária D´Almeida a Orchester Juvenalis s dirigentom Igorom Dohovičom. Pridajú sa k nim aj český rocker Robert Fishman, indický popový spevák Faisal Ashoor, skladateľka a speváčka Maya Woolf z Anglicka, mongolský hudobník Badam aj americký spevák a gitarista Emir Bukovica, rodák z Bosny a Hercegoviny. Večer bude uvádzať slovenská herecká legenda Emília Vášáryová.

Foto: © Světlo porozumění

Priestor pre pozorumenie

Peter Gyori konštatuje, že okrem javiska je porozumenie aj v publiku. „Napríklad, v Prahe na koncerte sedeli vedľa seba zástupcovia ambasád z krajín, ktoré medzi sebou nemajú diplomatické styky, ale aj členovia ekumenickej rady, kňazi, rabíni či iní duchovní. Najdôležitejšie je, aby každý rok vzniklo žánrovo pestré a bohaté spojenie umenia, ktoré vytvorí priestor pre porozumenie pomocou harmónie.“ 

 

Koncert Svetlo porozumenia sa uskutoční 13. novembra o 19:00 v Historickej budove ŠDKE.

 

Eva Barnišinová

 


Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Spája vierovyznania, kultúry, umelcov aj divákov

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems