Nová tvár mýtickej Kirké

| Knihy | 17. 10. 2019

Fascinujúce príbehy gréckej mytológie sú neoddeliteľnou súčasťou európskeho kultúrneho dedičstva. Rozprávania plné vášne, chamtivosti a roztopaše božstiev rozhodujúcich o osude im oddaného ľudstva, ale aj odvahy jednotlivca vzoprieť sa predurčeniu a nevedomosti s vierou v lásku, sú vo svojej interpretácii nadčasové.

Zrkadlia medziľudské vzťahy v akomkoľvek období. Román, ktorého názov tvorí meno antickej zápornej postavy Kirké je druhým literárnym počinom autorky Madeline Millerovej. Predchádzal mu debut Spev o Achillovi. V slovenskom preklade ho môžeme na pultoch kníhkupectiev očakávať ešte pred vianočnými sviatkami. A aj keď románová prvotina akademicky podkutej autorky oslovuje zvedavých čitateľov na základe ich elementárnej znalosti osudu hrdinu, jej druhá kniha Kirké má pre literárnych labužníkov o čosi vyššiu hodnotu. Označená ako New York Times No.1 bestseller svojím spracovaním zodpovedá „značke“ kvality.

 

Obe knihy odrážajú autorkino nadšenie pre mytológiu a jej rozsiahle vedomosti z histórie. Aj vďaka nim si mohla Millerová dovoliť realizáciu zaujímavého literárneho plánu – prerozprávať známe mýtické príbehy optikou vedľajšej postavy. Čarodejnice Kirké. Dcéru boha Hélia a bohyne Perseis posúva z vedľajšej, jednostranne charakterizovanej postavy na pozíciu autorskej rozprávačky.

 

Nová, moderná Kirké vyrastá čitateľovi priamo pred očami. Nie je to hneď čarodejnica, ale ponižované dievča, dospievajúce uprostred božskej arogancie. Pri absencii lásky sa jej smrteľníci zdajú byť zaujímavejší a bytostne hodnotnejší. Ale ako to už býva, nešťastná láska zrodí pomstu a tá premieňa Kirké, vnímavú a múdru ženu, na zlostnú čarodejnicu. Síce božstvami neuznávanú a vo svojich myšlienkach osamelú, ale v konaní slobodnú, a to hlavne v partnerstvách.

 

Známe grécke mýty, v ktorých sa nymfa Kirké objavuje marginálne, takto získavajú novú, atraktívnu tvár. Millerovej rozprávanie nie je nevhodne poprekrúcané, ale ani prvoplánové. Opatrne pracuje s fantáziou, hrajúc sa s optikou rozprávača. Letmý dotyk báje s fantasy žánrom čaru románovej Kirké vôbec neuberá. Je nenásilným bonusom, ktorému sa potešia aj adolescentní čitatelia.

 

Alena Štrompová


Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Nová tvár mýtickej Kirké

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems