Motívy dediny aj prírody ozvláštnia Výmenník

| K13 a VÝMENNÍKY | 31. 10. 2019

Košický rodák Gabriel Gyenes predstaví tvorbu na multimediálnej výstave.

Umelec odprezentuje najnovší maliarsky a grafický cyklus Petit impressions aj tvorbu sympózia In Situ. Diela vychádzajú z prostredia dediny, Malého Žitného ostrova, vôd, lesov… Témy sú spracované v médiu klasickej maľby akrylom a suchou ihlou (v dielach zo sympózia aj vo forme videa, happeningu a fotografií). „V poslednom čase ma inšpiruje dedinské prostredie a blízkosť prírody: vôd a lužných lesov. V najnovších maľbách a grafikách sa pokúšam o posunutie krajinomaľby do osobnejších atmosferických polôh,“ vysvetľuje autor.

Foto: archív Gabriela Gyenesa

Vernisáž výstavy sa uskutoční 5. novembra o 17:00, slávnostného otvorenia sa zhostí spisovateľ a právnik Zoltán Szalay. Návštevníci budú mať k dispozícii fotodokumentáciu vzniknutých diel a 43-minútový audiovizuálny dokument o účastníkoch sympózia In Situ a ich dielach. Výstava bola podporená Fondom pre kultúru národnostných menšín a vo Výmenníku Wuppertálska bude sprístupnená do 18. novembra.

Foto: archív Gabriela Gyenesa

 

Gabriel Gyenes pochádza z Košíc. Študoval na Gymnáziu Sándora Máraiho, potom na Fakulte architektúry na Slovenskej technickej univerzite a neskôr grafiku na Vysokej škole výtvarných umení. Po ukončení magisterského stupňa pokračoval v postgraduálnom štúdiu na Akadémii umenia v Banskej Bystrici. Počas štúdií pracoval ako grafik a ilustrátor pre rôzne vydavateľstvá. Momentálne pôsobí ako pedagóg na Súkromnej strednej odbornej škole v Kolárove a je odborným asistentom na VŠVU.

Gabriela Mišurová

 


Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Motívy dediny aj prírody ozvláštnia Výmenník

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems