Košická študentka navrhuje módne recyklované kolekcie

| Osobnosti | 29. 10. 2019

Odmalička zbožňovala módu. Oblečenie pre bábiky si nekupovala, ale vlastnoručne vyrábala zo zvyškov látok, ktoré našla doma. Dnes študuje odevný dizajn a aktuálne dokončuje svoju tretiu kolekciu. Predstavujeme Sofiu Lazorišakovú.

 

Rodená Michalovčanka žila v detstve dva roky v Londýne, keďže tam pracoval jej otec. „Život v Anglicku podporil moje kreatívne zručnosti. Naučila som sa nielen jazyk, ale aj mnoho umeleckých techník, či už od kamarátov, z krúžkov…“ Neskôr sa s rodinou presťahovala späť na Slovensko.

 

Sofia Lazorišaková. Foto: Monika Čopáková

Bábiky obliekala po svojom

Sofia už ako dieťa obľubovala módu. „Oblečenie pre bábiky, ktoré sa dalo kúpiť v obchode, nebolo pre mňa dostatočne zaujímavé, a tak som si vyrábala vlastné – z rôznych zvyškov látok a materiálov. Chcela som mať niečo originálne, čo som predtým ešte nevidela. Keďže mama často ručne vyšívala, pochytila som to od nej a prenášala na moje i hračkárske oblečenie.“

 

Mladá recyklátorka

S recykláciou starého šatstva pomáhala Sofii najčastejšie stará mama, a to šitím navrhovaných kúskov na krajčírskom stroji. Dnes košická stredoškoláčka vyrába odevy na zakázky. „Tvorím možno netradičným spôsobom. Ľudia mi nosia staré veci a ja ich prerobím podľa mojej fantázie. Taktiež nakupujem oblečenie v second-handoch a kreatívnym spôsobom ho obnovujem. Snažím sa čo najviac recyklovať a zbytočne nekupovať z fast fashion reťazcov. Takto aspoň neprispievam k nadmernej výrobe oblečenia a tzv. rýchlej móde.“ A aký je Sofiin krajčírsko-dizajnérsky podpis? „Takmer vždy obsahuje maľovanie, sprejovanie, našívanie iných kúskov látky, pridávanie kovových doplnkov atď. Snažím sa, aby mnou prerobené oblečenie vyzeralo novo a jedinečne.“

 

Tri kolekcie

Dodnes vytvorila košická stredoškoláčka dve módne kolekcie, momentálne pracuje na tretej. „Moja prvotina s názvom 1312 bola inšpirovaná pouličným umením. Poukazuje na to, aby sme neboli spútaní k zaužívanému štýlu a odviazali sa. Druhú som pomenovala Future military a chcela som ňou vyjadriť, ako sa v mojom podaní môžu obliekať vojaci v budúcnosti. Obsahuje futuristické prvky a materiály, ale aj plast. Predstavila som si budúcnosť s týmto dnes neobľúbeným materiálom a jednoducho si musíme uvedomiť, že ak nezredukujeme jeho využite, tak sa bude nachádzať doslova všade, oblečenie nevylučujúc. Obe spomínané kolekcie som prezentovala na prehliadke Young Spirits, ktorú už druhý rok úspešne zo ŠUPky organizujeme v košických Kasárňach/Kulturparku pre verejnosť.“ Sofia aktuálne dokončuje tretiu kolekciu. Pripravuje ju z oblečenia zo „sekáčov“. Chce ukázať, ako sa dajú už staršie použité veci prerobiť na nové jedinečné kúsky.

 

Z kolekcie 1312. Foto: Dávid Marcin

 

Asistentka na Košice Fashion Week

K známym podujatiam v metropole východu nepochybne patrí aj Košice Fashion Week. Na plynulom priebehu jeho posledných dvoch ročníkov čiastočne participovala aj Sofia, a to na pozícii backstage asistenta. „Diváci si pozrú prehliadku a netušia, čo sa deje, obrazne povedané, za oponou. Dôležité je vedieť pracovať tímovo a s plným nasadením.“ Na tohtoročný KFW sa spolu so spolužiačkami zo Školy umeleckého priemyslu chystajú so spoločnou prehliadkou.

 

Módna súťaž

So spolužiačkami uspela Sofia dvakrát na celoslovenskej súťaži s medzinárodnou účasťou Módna línia mladých v Prešove (v roku 2018 sa umiestnili na treťom mieste a o rok skôr skončili prvé). „Prezentovali sme kolekcie Face to face, Afro a Kus textilu, a to v kategóriách: Vychádzková tvorba, Zvrchníky, Šperky. Aj keď šlo o kolektívnu prácu, každá z nás ušila i vlastný model. Na súťaži sme sa zúčastnili aj tento rok, avšak neúspešne. To ma však neodrádza a budúci rok sa chcem zapojiť aj s vlastnou kolekciou,“ hovorí Sofia.

 

Sofia Lazorišaková študuje vo štvrtom ročníku na Škole umeleckého priemyslu v Košiciach, odbor odevný dizajn.

 

Eva Barnišinová

 

 

 

 

 


Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Košická študentka navrhuje módne recyklované kolekcie

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems