Komédia, pri ktorej neviete, či snívate

| Kultúra | 15. 10. 2019

Prvou premiérou v novej sezóne Bábkového divadla v Košiciach bude činohra Tri noci. Okrem dvoch domácich sa v nej predstaví aj dvojica hosťujúcich umelcov, známych najmä z televíznych obrazoviek – Lucia Hurajová a Péter Nádasdi.

Inscenácia čerpá z hry Čarovná noc z pera poľského spisovateľa a dramatika Slavomíra Mrožeka, ktorý patrí k predstaviteľom absurdnej drámy. Aj preto bude komédia Tri noci nevšedná a popretkávaná bizarnosťou, poetickosťou, groteskou aj emotívnymi monológmi.

Rozorvanosť

Premiéru na doskách bábkového divadla bude mať aj herečka Lucia Hurajová, ktorá na spoluprácu s BDK prikývla takmer okamžite. „Ako dieťa som chodila dlhé roky do bábkarského súboru, avšak ešte som nehrala v hre v bábkovom divadle. Aj keď v tomto prípade pôjde o činohernú inscenáciu pre dospelých.“ O svojej postave prezradila, že vstupuje do deja ako Tretia osoba. „Je niečím medzi reálnou ženou a snovou predstavou. Príprava bola a ešte stále je náročná pre relatívne veľa textu, ktorý sa musím naučiť, ale najmä z fyzického hľadiska, keďže v niektorých prípadoch som cestovala z Bratislavy doslova na otočku.“ Lucia priznáva, že Tretia osoba je jej blízka „svojou ženskosťou, istou rozorvanosťou, ktorú my ženy môžeme mnohokrát pociťovať (hoci sa nevyhýba ani mužom). Možno mi je vzdialená spôsobom, akým zo svojich problémov uniká. Moja postava má k záveru až suicidálne tendencie, ja sa snažím v živote správať racionálnejšie.“

Sen, či bdenie?

Podľa Luciiných slov hra osloví návštevníka svojou nejednoznačnosťou. „Ako aj tým, že si ani na chvíľu nemôže byť istý, ktorá postava sníva a ktorá bdie. A či náhodou nesníva on sám,“ dodáva s úsmevom.

Prvá premiéra činohry Tri noci sa uskutoční 17. októbra o 19:00 na scéne JORIK (Tajovského 4). Druhá premiéra je na programe 20. októbra v rovnakom čase. Ďalšia repríza je naplánovaná na 30. október.

Redakcia

 


Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Komédia, pri ktorej neviete, či snívate

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems