Keď učí Maestro

| Editoriál | 14. 10. 2019

S niektorými ľuďmi strávite len pár chvíľ, ale sú natoľko intenzívne, že spomienka na ne zostáva navždy. Nezáleží na tom, či s nimi prehodíte zopár slov vo vlaku, v čakárni u lekára či v tlačenici na koncerte. Často ide o jednorazové stretnutia, ktoré napriek svojej pominuteľnosti vytvárajú zvláštny druh medziľudských „pút“.

 

Na 2. október 2019 bude drvivá väčšina Čechov a Slovákov spomínať s obrovským smútkom a tiesňou. Odišiel Karel Gott, spevácka legenda a osobnosť, ktorú som mala tú česť zažiť naživo. Okrem jedinečného speváckeho talentu som ho uznávala aj ako veľkého človeka. Jeho život bol obrovskou učebnicou profesionality, ľudskosti, cnosti a pokory. Čo som sa od Maestra naučila?

 

„Svět je krásny.“ Aj napriek dňom, keď sa nedarí.

Nezabúdať, že „čas je lék a rána jdou. S novou krásnou náladou…“

Nikdy nie je na škodu vzchopiť sa a povedať si: „To musím zvládnout sám…“

Vždy ostávať „svůj“.

Uvedomiť si, „že život není jen černá a bílá. Žije v mnoha barvách.“

A „když se cítíš sám a nevíš kudy kam, jdi za štěstím… I kdybys měl sbohem dát, všemu, cos měl dosud rád…“

Zmieriť sa s tým, že „někdy se ví, co Bůh chystá…“

 

Meastro dokazoval, že galantnosť sa „nosí“ vždy, nielen v čiernobielych filmoch. Naučil ma ešte jednu dôležitú vec. Vždy sa usilovať, aby sa ľudia v mojej prítomnosti usmievali. Potom sa budú usmievať aj pri každej spomienke na mňa. A v neposlednom rade patrí k jeho odkazom aj nasledovné – žiť tak, aby sme stokrát chválili čas nášho života.

 

 „Ja potrebujem okolo seba mier, pokoj, samé dobré správy,“ povedal Karel v relácii GEN ešte v roku 1993. Prajem vám to isté.

 

Eva Barnišinová

 

 


Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Keď učí Maestro

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems