Keď graffity nie sú vandalizmus

| K13 a VÝMENNÍKY | 31. 10. 2019

Košická Graffiti škola sa neustále zapája do oficiálneho skrášľovania mesta a buduje svoje renomé vytvorenými maľbami.

 

Graffiti v meste: Foto: Michaela Grlická

„Momentálne pracujeme na grafickej a vizuálnej identite. Plánujeme zaregistrovať vlastné logo a vytvoriť značku (brand). Tá sa začína objavovať vedľa našich malieb,“ vysvetľuje Martin Marko, hlavný lektor Graffiti školy. Dodáva, že v budúcnosti plánujú vytvoriť street wear s vlastným ilustrovaním.

Graffiti v meste. Foto: Karin Kissová

Kde nájdete „stopy“ Graffiti školy?

V roku 2019  „vytuningovali“ fasádu transformátorovej stanice na sídlisku KVP, vymaľovali Výmenník Ľudová a spolupracovali na medzinárodnom festivale umenia Trans/Misie, počas ktorého tvorili priamo v centre mesta pred štátnym divadlom. V minulosti taktiež skrášlili podchod Iskra na sídlisku KVP, materské školy na Trebišovskej, Cottbuskej a Huskovej i ulice na Humenskej a Ovručskej. Graffiti škola sa pravidelne zapája aj do festivalu USE THE C!TY, v rámci ktorého tento rok vytvorila graffiti plenér v centre Košíc. K úspechom zaiste patrí aj prvá graffiti výstava Vandal SITY! (2018) s viac ako 20 nadrozmernými obrazmi,  graffiti nábytkom a viacerými menšími formátmi. „Keďže sa blíži zimné obdobie, máme čas vypracovať čo najkvalitnejšie návrhy a tie s príchodom budúcoročnej jari zrealizovať,“ prezrádza Martin Marko plány do budúcnosti.

Z výstavy Vandal SITY!. Foto: Majka Bodnárová

Graffiti škola sa vo Výmenníku Ľudová stretáva od roku 2016. Odvtedy „vychovala“ mnoho nadšencov a naučila ich, že moderné graffiti nie sú o poškodzovaní budov, ale o skrášľovaní a vdychovaní života tým starým. Spoločné stretnutia prebiehajú každý štvrtok od 18:00, kde hlavný lektor Martin Marko zaúča žiakov v práci s rezacím plotrom, ktorá zahŕňa aj softvérovú výučbu v grafickom programe.

Gabriela Mišurová

 

 

 


Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Keď graffity nie sú vandalizmus

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems