Bronzový poklad je slovenským unikátom

| Umenie | 17. 10. 2019

Po zlatom má Východoslovenské múzeum v Košiciach už aj svoj bronzový poklad. Tvoria ho dve hrebeňovité prilby, štyri lícne platničky a dve špirálové náramenice z mladšej doby bronzovej. Ide o slovenský unikát, keďže doteraz boli nájdené len tri podobné prilby vo východných Alpách, z toho dve v oblasti Salzburgu a jedna v Tirolsku.


Poklad starý vyše 3000 rokov objavil v Trhovišti hubár z dediny Cabov. Následne ho odovzdal pracovníkom VSM na skúmanie.

 

Dôležitý nález
Pôvod prílb nie je jednoznačný. „Väčšina bádateľov sa zhoduje, že boli zhotovené v zbrojárskych dielňach na severe Apeninského polostrova. Pravdepodobne predstavovali symbol moci a nie ochrannú výstroj. A to z dôvodu tenkého plechu, z ktorého sú vyrobené. Vo vnútri boli zrejme vystlané kožou, aby sa lepšie nosili na hlave. Predpokladám, že nájdené prilby boli využívané pri slávnostných ceremóniách, obradoch. Obe sú vyhotovené z dvoch dielov a spojené hrebeňom. Ide o dôležitý nález, keďže bronzových prílb z doby bronzovej sa doteraz nenašlo veľmi veľa
na Slovensku vieme o štyroch, v celej Európe je známych cca 150 exemplárov rôznych typov. Zaujímavosťou je, že jednu nájdenú prilbu v Trhovišti zdobia na jej bokoch tri trojité koncentrické kruhy. Pravdepodobne sú symbolickým motívom slnka, charakteristickým výzdobným prvkom pre mladšiu dobu bronzovú. Čo sa týka objavených špirálových nárameníc, tak podľa veľkosti ich vinutí boli zrejme ozdobou tela, alebo doplnkom ženského odevu. Dva páry lícnych platničiek sa technikou výzdoby líšia od prílb, na ktoré boli asi použité iba sekundárne,“ opisuje autor výstavy Dárius Gašaj z VSM.


Súčasť zbierky

Vzhľadom na umiestnenie pokladu (plytko pod povrchom) si doktor Gašaj myslí, že bronzové artefakty boli ukryté v náhlivosti zo strachu pred odcudzením, alebo určené ako obeta prírodným božstvám. Zaujímalo nás, ako prebiehalo ich čistenie. „Postačila destilovaná voda. Najviac znečistené boli náramenice.“ Autor výstavy dodal, že bronzový poklad bude súčasťou zbierok VSM a nateraz nie sú naplánované jeho výpožičky do iných kultúrnych inštitúcií na Slovensku či v zahraničí.

 

Poklad z Trhovišťa nájdete na prvom poschodí VSM v Historickej budove na Námestí Maratónu mieru.


Redakcia

Foto: redakcia


Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Bronzový poklad je slovenským unikátom

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems