Naše ženské hrdinky

| Stĺpček | 27. 9. 2019

Namiesto motivačných publikácií rada siahnem po knižných rozhovoroch a biografiách. Nachádzam v nich silu osobnosti, nezlomnosť ducha, pokoru, múdrosť, ale aj úspech vydláždený komplikovanou cestou získavania vedomostí či odriekania sa. V tomto kontexte ma potešil knižný počin Andrei Kellö Žačokovej – spracovala príbehy 50 výnimočných žien, na ktoré môžeme byť hrdí a mali by sme ich poznať. Publikáciu Super ženy ilustrovala talentovaná Zuzana Bartová. Jej sofistikované prevedenie obálky pôsobí ako predkrm, lákadlo zalistovať si v osudoch „odvážnych a akčných žien z našej histórie, ktoré sa nebáli kráčať vlastnou cestou“.

 Na stránkach publikácie sa stretávame so ženami do dejín zapísanými svojou nezištnou, odbornou, športovou či umeleckou činnosťou v prospech spoločnosti. Vo svojom čase boli priekopníčkami, ukázali odvahu a nezlomnosť, aby niečo vynašli, založili, vykonali a vyburcovali k činnosti iných. Ich osudy sú spracované ako stručný, zrozumiteľne štylizovaný životný príbeh (kniha je určená pre čitateľov od 12 rokov) začínajúci 2 – 3 kľúčovými informáciami. Záver uvedený do súčasného kultúrno-spoločenského kontextu (pomenovanie ulice, organizovanie podujatí na počesť hrdinky…) spolu s portrétmi a situačnými vyobrazeniami žien, vystihujúcimi ich povahovú črtu, je príjemným doplnením hlavnej textovej časti.

 Treba uznať, že grafické i obsahové prevedenie knihy je maximálne ústretové voči čitateľským záujmom. Príbehy sú radené abecedne podľa mena. Keďže v knihe precestujeme až sedem storočí, autorka ponúka prehľadnú časovú os s menami hrdiniek a rokmi ich pôsobenia, hneď za ňou prehľad najvýznamnejších spoločensko-politických udalostí a štátno-politického zriadenia, v ktorom osobnosti pôsobili. Register abecedne zoradených povolaní a oblastí pôsobenia žien umožňuje rýchly výber konkrétnych textov. Inšpirovať nás môže, napríklad, aktivistka, archeologička, baletka, botanička, etnografka, farárka, horolezkyňa, hudobná skladateľka, lekárka, misionárka, múzejníčka, odbojárka, pestovateľka ruží, pilotka, spisovateľka, učiteľka, včelárka, záchrankyňa a iné. Nielen študenti akiste ocenia prehľadne spracované literárne zdroje a pramene priradené k menu hrdiniek. Geniálna kniha so silným posolstvom „(…) nedajme sa prevalcovať a odvážne  kráčajme ďalej svojou vlastnou cestou“ si zaslúži miesto v každej knižnici.

 

 

Alena Štrompová


Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Naše ženské hrdinky

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems