Košický vodácky maratón

Vedeli ste, že Medzinárodný maratón mieru má mladšieho brata? Je ním Košický vodácky maratón, ktorý sa ako sprievodné podujatie koná už 50 rokov, vždy deň pred košickým MMM.

| Šport, Zaujímavosti | 13. 9. 2019

Vodácky maratón založili v roku 1970 bratia Pavol a Karol Vojtaníkovci. Dodnes začína vždy v prvú októbrovú sobotu so štartom v obci Malá Lodina a s cieľovým bodom v Ťahanovciach (Tri súdky). Splavovaná trasa pôvodne merala 35 kilometrov – čo bol približne rovnaký čas ako trvanie behu na MMM, teda cca dve hodiny a dvadsať minút.

Tri generácie

Popularita vodáckeho maratónu rástla a najväčšiu účasť sa podarilo zaznamenať v roku 1979, kedy sa po Hornáde spustilo až 120 plavidiel. 238 účastníkov odviezol vlak a autobus na trikrát. V tom čase sa stalo zvykom, že závodili celé rodiny a počas maratónu sa stretli aj tri generácie – napríklad rodina Pirickovcov, Papiernikovcov či Fehérovcov, ktorí viedli k vodáckemu športu nielen deti, ale i vnúčatá. Preteky popri trati v Obišovciach, Kysaku, Trebejove či Družstevnej sledovala početná fanúšikovská základňa a radostne reagovala na vodácke rodiny. Postupne  sa zrodilo sprievodné podujatie Plavba troch generácií, ktoré sa tiahlo v úseku Trebejov – Košice a zdôrazňovalo vyjadrenie úcty a spolupatričnosti pre všetky vekové kategórie. Vyhodnotenie v Ťahanovciach sa spájalo so symbolickým „uzamykaním Hornádu” a ukončením vodáckej sezóny v danom roku.

Na pamiatku Fehéra

Od roku 2003 sa Košický vodácky maratón a Plavba troch generácií konajú v priebehu jedného dňa. Maratónska trať sa skrátila z 32 na 17 kilometrov. K sprievodným podujatiam pribudol Memoriál Emila Fehéra – súťaž v kategórii C2 muži, dorastenci. Práve v nej dosahoval Fehér najlepšie výsledky, až kým vo veku 42 rokov nepodľahol zákernej chorobe. Vodáci sa takto rozhodli uctiť si pamiatku jeho výnimočnej kanoistickej kariéry. Vodácky maratón pritiahol počas svojich 50 rokov vyše 16 000 účastníkov z ôsmich krajín Európy. Mesto Košice ako jediné na svete ponúka možnosť zúčastniť sa dvoch maratónov (na súši aj na vode).

 

Celkový pohľad na hromadný štart Košického vodáckeho maratónu na Hornáde. Zdroj foto: archív Karola Vojtaníka

 

Viac o histórii tohto podujatia sa dozviete na výstave Košický maratón a jeho mladší brat, ktorá prebieha v Štátnej vedeckej knižnici v Košiciach na Pribinovej 1 (aj počas maratónskeho týždňa) do 14. októbra.

Zdenka Bencúrová, CEREHIS


Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Košický vodácky maratón

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems