Košice Fashion Week & Summit 2019 prepojí osobnosti z kreatívnych odborov, ktoré spája udržateľná a etická móda

Šiesty ročník KFW (6. – 9. november) bude o móde, o otvorenej diskusii, o zdieľaní skúseností a o inšpirácii. Ponúkne novú platformu profesionálnych prednášok a workshopov, vzdelávací event na rozbehnutie vlastného biznisu aj medzinárodný start-up. Viac prezradila riaditeľka Karolína Bosáková.

| K13 a VÝMENNÍKY, Móda | 27. 9. 2019

Ako hodnotíte doterajších 5 rokov KFW?

Každoročne je jednou z najvýraznejších módnych udalostí na Slovensku a teší nás, že sa úspešne zaradil medzi ostatné významné projekty podľa medzinárodného konceptu Fashion Week na svete. Prinášame novú inšpiráciu a pozývame mnoho zaujímavých hostí a sme pyšní na to, že sa tak deje práve v Košiciach.  

Projekt v tomto roku prichádza s novinkou Kosice Fashion Week & Summit s podtitulom Sustainability through Talent Development & Innovations. Čo o nej môžete prezradiť?

Program ponúkne novú platformu profesionálnych prednášok a workshopov s cieľom podporiť a rozvíjať talenty v kreatívnom priemysle. Naše pozvanie prijali rešpektovaní zahraniční spíkri a lektori. Tohtoročný okruh tém je zameraný na udržateľnosť prostredníctvom rozvoja lokálnych talentov a inovácií. Vzniká tak unikátny vzdelávací event pre každého, kto chce rozvinúť svoj talent a rozbehnúť vlastný biznis. Aj v tomto roku bude realizovaný (za podpory Vyšehradského fondu) medzinárodný start-up pre mladé talenty z V4 s názvom European Fashion Accelerator a na európsky trh bude uvedený portál pracovných príležitostí v kreatívnom priemysle s názvom EFAjobs. V rámci sprievodného programu prebehnú prednášky a workshopy pre verejnosť na rôzne aktuálne témy ako inovácie, osobnostný rozvoj… Pre módnych návrhárov a značky sprostredkujeme stretnutia so zástupcami zahraničných nákupcov. Časť programu pripravujeme aj pre študentov stredných a vysokých škôl s umeleckým zameraním.

 

 

Aké svetové módne značky privítajú Košice od 6. do 9. novembra?

Pôjde o kurátorsky výber multibrandu ADMAR a značiek Red Valentino, Patricia Pepe, Versace Jeans Couture, Karl Lagerfeld, John Richmond a ďalší.

Ktorí slovenskí a lokálni návrhári prijali vaše pozvanie?

Dlhodobo v rámci KFW spolupracujeme s najlepšími slovenskými návrhárkami ako sú Jitka Klett, Zuzana Haková, Ida Sándor, Mišena Juhasz, Jana Polak a ďalší. I v tomto roku budú mať možnosť prezentovať svoje kolekcie a zúčastniť sa panel talkov či odborných prednášok. Je pre nás dôležité vytvoriť priestor pre prezentáciu ich osobných príbehov, spojených s úspešnou kariérou v kreatívnom priemysle. 

Opäť dostanú priestor aj študentské kolekcie?

Študenti módneho dizajnu a ďalších umeleckých odborov sú budúcnosťou kreatívneho priemyslu. Za každou zásadnou inováciou stojí ľudská kreativita, ktorá je unikátna a nenahraditeľná. Preto z dlhodobého hľadiska považujeme za veľmi zásadné a dôležité podporovať mladé talenty na stredoeurópskej úrovni. Ako každoročne plánujeme aj prehliadku kolekcií tých najmenších módnych tvorcov, ktoré združuje jedinečný košický projekt Fashion KidLab.

Čo považujete za najväčšie lákadlo tohtoročného KFW?

Možnosť stretnúť profesionálov z celej Európy. Osobnosti z kreatívnych odborov spája veľmi aktuálna a dôležitá téma, a tou je udržateľná a etická móda. Naše pozvanie prijal, napríklad, úspešný módny návrhár Jiří Kalfař. Svoju kolekciu prezentoval na New York Fashion Weeku a jeho modely sa objavili aj na stránkach prestížnych časopisov vrátane Vogue, Elle, Harper’s Bazaar, L’Officiel, Forbes, Grazia a Financial Times. V tomto roku získal od Chambre Monegasque De La Mode v Monte Carlu prestížnu cenu INNOVATION Award for Achievements in Sustainability and Ethical Production.

 

 

Ako mení KFW & Summit vnímanie módy Slovákov a Sloveniek?

Tento projekt nie je len o móde. Je spoločenskou udalosťou. Je o stretávaní sa kreatívcov, o nových trendoch v inováciách a vo vzdelávaní, o otvorenej diskusii, o zdieľaní skúseností a tiež o inšpirácii, ktorú môže každý návštevník načerpať.

 

Ďakujem za rozhovor.

Eva Barnišinová

Foto: archív Košice Fashion Week

 

Vstupenky na KFW & Summit sú v predpredaji od 1. októbra na kosicefashionweek.com.

Súčasťou tohto ročníka KFW & Summit bude profesionálny showroom a pop-up store, kde si môžete prehliadnuť a zakúpiť vybrané modely najlepších mladých návrhárov z celej strednej Európy. Bude otvorený v priestoroch Kasární/Kulturparku od 6. do 9. novembra.


Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Košice Fashion Week & Summit 2019 prepojí osobnosti z kreatívnych odborov, ktoré spája udržateľná a etická móda

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems