K Mergancovmu kameňu: Nazrite do tajomstiev Vlčích hôr

Tentokrát vás prevedieme náučným chodníkom v Poloninách, kde ožívajú dávne báje a prastaré lesy.

| Cestovanie | 13. 9. 2019

Školský náučný chodník

Začíname v Uliči. Nádhernej dedinke, obklopenej vznešenými horami, skrytej v lone Bukovských vrchov, vzdialenej len 2 km od ukrajinských hraníc. V strede obce – pár desiatok metrov od miniskanzenu s miniatúrnymi kostolíkmi, stojí drevená brána s nápisom Školský náučný chodník. S malým prevýšením nahliadnete počas jednej hodiny prostredníctvom 8 zastavení do histórie a prírody tohto územia. Zeleno značený chodník vás prevedie historickým parkom popri rybníku až k nezvyčajnému pomníku uprostred lesa.

 

 

Legendy z Vlčích hôr

Prechádzku parkom spríjemnia drevené sochy, ktoré rozprávajú príbehy z dávnych čias. Na lavičke si môžete posedieť aj s pohan dievčaťom s kačacími nohami. Kedysi vraj žilo v obci Podhoroď a svojou zlobou strpčovalo život miestnym obyvateľom. Až kým mu kráľ Matiáš nezoťal hlavu. Na mieste, kde kráľ na koni dievča dohonil a zabil sa skala nad nimi zrútila a dievčinu pochovala. A tak podľa povesti vznikol skalný zosuv na Riabej skale.

 

 

Prastaré lesy

Počas prechádzky vás obklopia staré stromy, ktoré sú súčasťou historického parku. Kedysi patril k areálu kaštieľa z 18. storočia, dnes sa z neho zachoval iba kúsok. Napriek tomu v ňom nájdete vzácne druhy stromov ako borovicu hladkú – vejmutovku, cudzokrajný dub močiarny či dub červený. Cestou sa dostanete až k rybníku. Bol vybudovaný na mieste starej tehelne a v jeho okolí sa vyskytuje mnoho druhov vážok. Môžete ich pozorovať, ako prelietavajú okolo. Stará cesta vás prevedie kopcom Grúň a miestom nazývaným Čulec. Z informačných panelov sa dozviete viac o bohatom svete rastlín, ktorý vznikal milióny rokov a neustále sa vyvíja. Zo zvieracej ríše si obohatíte vedomosti o najpočetnejšom živočíšnom druhu – hmyze, o mlokoch, žabách, ale aj vtákoch či cicavcoch. Za pozornosť určite stojí zmienka, že v Poloninách, ako na jedinom mieste na Slovensku, žijú vo voľnej prírode zubry.

 

 

Marmarošské diamanty a Uličská Ostrá

Cesta vedie aj na miesto, na ktorom sa zbiehajú lesné zvážnice, bohaté na výskyt „mačacieho zlata”. Tak sa ľudovo hovorí malým kryštálikom číreho kremeňa. Informačný panel vysvetľuje aj podstatu flyšu a vlastnosti hornín, ktoré ho tvoria. Siedmym zastavením je Uličská Ostrá, prírodná rezervácia v Národnom parku Poloniny s najvyšším 5. stupňom ochrany. Na tomto mieste sa dozviete viac info o pralesoch, neodmysliteľnej súčasti našich životov – prírode a o tom, ako sa dokáže riadiť sama.

 

 

Mergancov kameň

Stará cestička, lemovaná historickými stromami, končí uprostred lesa pod Veľkou Ostrou pri pomníku. Ten pripomína nezvyčajnú tragédiu. Z ošúchaného textu sa dozviete, že na tomto mieste v roku 1922 horár Rudolf Merganc prichytil pytliakov, ktorí ho následne zabili.

Trasa náučného chodníka v Poloninách je jednoduchá a mal by ju zvládnuť každý bez ohľadu na kondíciu. Nezabudnite sa zastaviť aj na náučno-oddychovom mieste Dvere do Polonín, kde sa nielen niečo zaujímavé dozviete a pozriete si zručnosť rezbárskych majstrov, ale sa aj zabavíte prostredníctvom interaktívnych prvkov.

 

Miroslava Slejzáková, Denník reportérky

Foto: autorka


Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: K Mergancovmu kameňu: Nazrite do tajomstiev Vlčích hôr

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems