Inkovia, orchidey aj zlatý poklad = Peru s esenciou neodolateľnosti

V Cestovateľskom kine tentokrát zavítame do Južnej Ameriky, aby sme spoznali krajinu, ktorá sa spája najmä s Machu Picchu, Inkami a dodnes neobjaveným, a o to lákavejším zlatým pokladom na dne jazera Titicaca.

| Cestovanie, Pozvánky | 27. 9. 2019

V Peru rastie viac ako 1600 druhov orchideí a vyše 55 druhov kukurice – a to nielen žltej, ale aj fialovej, čiernej či bielej farby. Táto krajina je taktiež najväčším svetovým vývozcom špargle a domovom jednej z najobľúbenejších a najpoužívanejších plodín sveta – zemiakov (pre zaujímavosť, dodnes je známych cca 3000 odrôd). Bohaté ložiská zlata sú dôvodom, prečo sa Peru radí medzi najväčších producentov tejto komodity. Stále živá je legenda o poklade Inkov na dne jazera Titicaca, v ktorom sa vraj nachádzajú tony zlata. Je niekoľko verzií, ako sa tam dostalo: obeta Bohu, hodenie drahého kovu do vody, aby sa k nemu nedostali bieli dobyvatelia či skrýša najväčšieho bohatstva dávneho mesta, ktoré sa kedysi nachádzalo na ostrovoch jazera. To v súčasnosti patrí k najvyššie položeným na svete (3812 m n. m.). Asi najznámejšou peruánskou pamiatkou sú ikonické ruiny Machu Picchu – v džungli dlho ukrývaného mesta Inkov. Dodnes uchvacuje návštevníkov i vedcov.

Tradície, divoká krajina, fascinujúca história a pradávne civilizácie – aj také je Peru a 15. októbra v Kine Úsmev ožije v rozprávaní cestovateľa Petra Koutného. Začína o 20:00. Vstupné je 4 eurá v predpredaji na www.kinousmev.sk, na mieste zaplatíte 5 eur.

 

Redakcia


Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Inkovia, orchidey aj zlatý poklad = Peru s esenciou neodolateľnosti

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems