Esejová košická gymnazistka

Rada číta, píše eseje, učí sa o nových veciach, súťaží a zbožňuje angličtinu aj Gymnázium Poštová, po skončení ktorého chce študovať medicínu. Asi takto by sme charakterizovali tretiačku Marínu Hluchú.

| Školstvo a vzdelávanie | 13. 9. 2019

Keď sa spojí vášeň pre písanie a angličtinu, vyhrať esejovú súťaž je akýmsi predpokladaným záverom. Marínin príspevok na tému Does being a vegetarian or vegan help the environment? (v preklade Pomáha vegetariánstvo a vegánstvo životnému prostrediu?) zaujal porotu, ktorá ho v tomto roku na súťaži vyhlasovanej Leaf Academy v Bratislave ocenila prvým miestom. „Okrem environmentálnej otázky som sa venovala aj zdravotným dopadom rozhodnutia stať sa vegetariánom/vegánom (jedným z nich je, napríklad, nedostatok životne dôležitých vitamínov a zložiek výživy – aminokyseliny, B12, vápnik, zinok, čo negatívne vplýva na náš imunitný systém). Moja esej bola rozsiahla (3 strany) a bála som sa, že tento aspekt budú porotcovia vnímať negatívne. Napokon to pravdepodobne bolo niečo, čím som sa odlišovala od ostatných súťažiacich,“ vysvetľuje gymnazistka Marína.

 

 

Priviedla Bosáka do Košíc

Sedemnásťročná študentka patrila taktiež k najúspešnejším účastníkom druhého ročníka slovensko-českej literárnej súťaže Bosákova škola. Zapojilo sa do nej až 298 účastníkov, ktorí si zmerali sily v písaní esejí o svojich školách. Košická gymnazistka obsadila pomyselnú striebornú priečku v kategórii slovenských stredoškolákov. Ako na triumf spomína Marína? „Začala som písať doslova na poslednú chvíľu. Kvôli chybičke v komunikácii nám do školy prišli propozície asi tri dni pred uzávierkou. Nespanikárila som, práve naopak, predstavovalo to pre mňa akúsi výzvu (v daný týždeň som mala ešte dve olympiády – z anglického a z nemeckého jazyka). Zadanie esejí bolo jednoduché, mali sme písať o škole, ktorú navštevujeme. Čo sa mi najprv zdalo ako nedostatok prvotných informácií, to mi napokon otvorilo dvere fantázii. Dala som na papier myšlienky, vyjadrujúce zmysel a dôležitosť Gymnázia Poštová v mojom živote, akým spôsobom ovplyvnilo môj osobný rozvoj a s akým množstvom ľudí ma spojilo. Úprimne, nečakala som akúkoľvek odozvu, hlavne preto, lebo z neskoro odovzdávaných zadaní nikdy nemám dobrý pocit. O to viac ma potešilo druhé miesto a fakt, že Rudolf Bosák následne vďaka môjmu umiestneniu na súťaži zavítal do Košíc na naše gymnázium.“ Rudolf Bosák je príbuzný filantropa a bankára Michala Bosáka. Taktiež je prezidentom viacerých občianskych združení a na svojom konte má aj niekoľko vydaných kníh. 

 

Marína s predsedníčkou hodnotiacej poroty na súťaži Bosákova škola 2019, prof. PhDr. Brigitou Šimonovou, CSc.

 

Úspechy aj v prírodných vedách

V minulom školskom roku sa Marína zúčastnila na viacerých súťažiach, zameraných najmä na prírodné vedy, keďže mladá gymnazistka plánuje študovať medicínu. Z mnohých spomenieme Olympiádu v anglickom jazyku (1. miesto na obvodnom kole a 5. miesto na krajskom kole) a v nemeckom jazyku (1. miesto na obvodnom kole a 2. miesto na krajskom kole), Chemickú olympiádu (2. miesto na krajskom kole) a Biologickú olympiádu (4. miesto na krajskom kole). K nedávnym úspechom patrí víťazstvo v dejepisnej súťaži Košice včera a dnes, ktorá sa každoročne usporadúva ako súčasť programu Dni Košíc. Z vopred zadaných vedomostných okruhov súperia medzi sebou tímy z košických stredných škôl. Ten z Gymnázia Poštová, ktorého súčasťou bola aj Marína, vyhral posledné dva roky po sebe. 

Odmietla štipendium na anglickej škole

Na vykreslenie Maríninej osobnosti je dôležité spomenúť ešte jednu udalosť. Čerstvá tretiačka mala možnosť študovať vďaka získanému štipendiu na strednej škole v Anglicku. „Išlo o zdĺhavý proces, ktorý trval celý prvý ročník môjho štúdia na gymnáziu. Najprv bolo potrebné napísať esej, následne získať tri odporúčania od učiteľov (čo bolo trochu náročné, pretože na začiatku prvého ročníka ma skoro vôbec nepoznali). A to nerátam veľa byrokracie. Podarilo sa mi postúpiť do druhého kola, ktoré zahŕňalo test z anglického jazyka. Nasledoval ústny pohovor v angličtine. Keď mi po ňom prišla správa o získaní štipendia, bol to neskutočne euforický pocit. Po dôkladnom preskúmaní ponúkaných škôl som sa rozhodla, že štipendium odmietnem (aj keď môj sen ostáva rovnaký – študovať raz v zahraničí). Na jednej strane mi ponúkané školy neprišli v britskom rebríčku natoľko prestížne ako je Gymnázium Poštová v tom slovenskom. Taktiež neverím, že akékoľvek vzdelanie na západe je lepšie, ako slovenské. Aj tu máme kvalitné školy.“ Marína dodáva, že uvažuje nad vysokoškolským štúdiom v Nemecku.

 

Eva Barnišinová

Foto: súkromný archív Maríny Hlluchej

 

Marína Hluchá (2002) študuje v treťom ročníku na Gymnáziu Poštová 9 v triede s rozšíreným vyučovaním anglického jazyka.


Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Esejová košická gymnazistka

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems