Biela noc po prvýkrát „pôjde“ 3 dni a 3 noci: „Ak ste niekedy túžili žiť vo svete komiksu, v prvý októbrový víkend sa vám to bez námahy podarí.“

Gigantická chobotnica obsadí budovu Kunsthalle a na streche Štátneho divadla pristane vesmírna raketa!

| K13 a VÝMENNÍKY, Kultúra, Rozhovory, Umenie | 13. 9. 2019

Počas tohtoročnej Bielej noci zavíta do Košíc viac než 40 umelcov z rôznych krajín sveta. Po desiatykrát premenia mesto na obrovskú galériu. O programe, headlineroch i novinkách sme sa rozprávali s umeleckou riaditeľkou Zuzanou Pacákovou.

 Košická Biela noc slávi 10 rokov. Nie je to čas na bilancovanie?

Určite áno, hoci v intenzite príprav na aktuálny ročník sa nostalgia ľahko dostane do úzadia. Desať rokov na Slovensku je malý zázrak, najmä keď sa za nimi spätne obzrieme a uvedomíme si, ako málo sme o produkcii festivalu vedeli na jeho začiatku. Bolo to náročné desaťročie plné výziev a prekvapení, ale aj obrovských úspechov – na Slovensko vďaka Bielej noci prichádzajú mená svetového formátu. Taktiež prináša kvalitné diela z rôznych kútov planéty a intenzívne podporuje rozvoj domácej umeleckej scény. Každoročne vznikajú diela na mieru mestu či festivalu, niektoré z nich dokonca zostávajú vo verejnom priestore nastálo. A iné putujú na zahraničné výstavy či festivaly. Tento rok sa, napríklad, obrovský nafukovací autoportrét Viktora Freša, ktorí návštevníci videli minulý rok na Malej scéne ŠDKE, dostane na Nuit Blanche Paris (francúzsku Bielu noc, pozn. red.), čo je naozaj obrovská radosť a splnený sen. 

Aký bude koncept tohtoročnej BN?

Nesnažíme sa jednotlivým ročníkom vopred vtláčať témy, hoci takmer vždy sa určitá jednotiacia linka vykryštalizuje. Náš jubilejný ročník ponúkne kvalitné diela z domácej aj zahraničnej scény: imerzívne inštalácie, hravé komiksové objekty… Organizujeme workshopy, budú i tanečné vystúpenia, filmy, konceptuálne diela a otvorene angažované projekty s jasným spoločenským odkazom. Biela noc tento rok ponúkne všehochuť a reprezentatívny výber toho, čo momentálne na svetovej umeleckej scéne vzniká. Do Košíc zavíta viac než 40 umelcov z rôznych krajín sveta. Okrem silných mien spomedzi zástupcov domácej scény prídu aj významní tvorcovia z Nemecka, Rakúska, Srbska, Talianska, Kanady, Británie, Austrálie aj Brazílie. 

Čo na východ Slovenska prinesú tzv. headlineri?

Pestrosť. Brit Luke Jerram, napríklad, impozantnú napodobeninu Zeme, brazílski VJ Suave hravú a farebnú audiovizuálnu prechádzku mestom, Austrálčan Kit Webster najrozsiahlejšie digitálne dielo v histórii festivalu, označované za „pixelovú smršť“. Plastique Fantastique, prestížna umelecká skupina z Nemecka, dokonca na Bielej noci odpremiéruje svoje monumentálne dielo, ktorým oslavuje a zároveň bilancuje úžasných 20 rokov na scéne. Príde aj Cinzia Campolese z Kanady a vytvorí atmosférické prostredia, pracujúce so svetlom a jeho odrazmi v rôznych formách. Opäť k nám zavítajú aj Numen/For Use z Rakúska. Medzi našimi návštevníkmi majú verných fanúšikov vďaka svojmu prístupu k tvorbe (zdôrazňuje interaktivitu a intenzitu prežitku z futuristického prostredia). A, samozrejme, nesmiem zabudnúť na originálne duo z Veľkej Británie – Filthy Luker a Pedro Estrellas si už podmanili publiká v rôznych svetových metropolách svojimi sympatickými, farebnými a prepracovanými monumentálnymi objektami, ktorými do verejného priestoru vnášajú prvok surreálna. Vďaka nim obsadí gigantická chobotnica budovu Kunsthalle a na streche Štátneho divadla pristane vesmírna raketa! Ak ste niekedy túžili žiť vo svete komiksu, v prvý októbrový víkend sa vám to bez námahy podarí.

 

Luke Jerram: GAIA. Photo by Gareth Jones

 

Ktorí zo spomenutých umelcov sa po prvýkrát predstavia na Slovensku a vôbec v Košiciach?

Veľmi sa teším z toho, že sa nám podarilo dohodnúť účasť VJ Suave. Ich mobilná performance, počas ktorej si vyrábajú plátno z mesta ako takého a svoje veselé charaktery premietajú všade po okolí, od fasád budov až po stromy a cesty, si získala srdcia divákov po celom svete. Sú hraví, pracujú s priestorom, reagujú na publikum. Ľudí prevedú ich vlastným mestom, a to spôsobom, ktorý v nich prebudí fantáziu. Veľké mená ako Kit Webster, Cinzia Campolese alebo Filthy Luker s Pedrom Estrellas na Slovensku ešte nikdy neboli. Premiér je veľa – aj umelci, ktorí už v našich končinách vystupovali, prichádzajú s novými dielami. 

 

Filthy Luker, Pedro Estrellas: CHOBOTNICA. Foto: archív Filthy Luker, Pedro Estrellas

 

Čo môžete prezradiť o tohtoročných bielonočných novinkách?

Máme jednu veľkú a zásadnú novinku! Prvýkrát v histórii prinášame trojdňový festivalový formát. Minulý rok sme začali len chuťovkou, keď vybrané diela bolo možné vidieť aj počas víkendu mimo hlavnej nočnej linky. Tento rok máme už plné 3 dni hodnotného programu – až na zopár unikátnych workshopov alebo presne časovo vymedzených diel si väčšinu inštalácií môžu návštevníci pozrieť kedykoľvek od piatka do nedele. Chcela by som upozorniť, že máme tri kategórie diel: 1.) Deň a Noc – návštevníci si ich môžu pozrieť každý deň od 12:00 do 00:00, 2.) Noc – sú k dispozícii denne od 19:00 do 00:00, a 3.) Časové – budú k videniu len v určitých časoch, a preto je dôležité vopred si preštudovať program a vyznačiť si to, čo nás zaujíma.

Biela noc sa po piatykrát uskutoční aj v Bratislave, a to ešte pred tou košickou. V čom bude východniarska iná?

Snažíme sa podporovať domáce talenty a prispievať k rozvoju umenia na lokálnej scéne. Každý rok preto vznikajú projekty priamo inšpirované miestnymi reáliami, či už v Košiciach, alebo Bratislave. Spomedzi viacerých by som rada vypichla unikátny mapping z dielne Nano Vjs na vstupný portál Dómu sv. Alžbety, ktorý prostredníctvom projekcie rozohrá unikátnu architektúru a prepojí tak históriu so súčasnosťou (sobota 19:00 – 00:00). Ďalším unikátnym projektom (vznikol pre Bielu noc) je spojenie kultového surrealistického filmu Andalúzsky pes s koncertom Štátnej filharmónie Košice v Kine Úsmev. Nemenej zaujímavý bude Karavan – drevené maľované objekty s videoprojekciou, vytvorené dvojicou Oto Hudec a Danka Krajčová. V piatok a v sobotu (4. – 5. 10.) si ich vychutnáte pri Immaculate a v nedeľu večer pozývame na Luník IX, kde tento projekt vznikal spolu s rómskymi deťmi. Samozrejme, aj niektoré diela, ktoré navštívia obe mestá, prinesú rôznosť zážitkov – snažíme sa ich inštalovať v odlišných prostrediach, pracovať s tým, čo nám ponúka dané mesto.

Odkiaľ – kam povedie trasa inštalácií v Košiciach?

Centrum mesta je vždy hlavným festivalovým areálom. Trasa bude už tradične viesť od Kasární/Kulturpark po Tabačku Kulturfabrik, kde nás čaká aj sobotňajšia afterka. Výnimkou bude už spomínaný Luník IX v nedeľu večer.

Budú pre návštevníkov k dispozícii mapy a mobilná aplikácia?

Dvojjazyčná aplikácia aj festivalové mapy budú dostupné zdarma. Mapy si návštevníci stiahnu z nášho webu alebo fyzicky vyzdvihnú na vyznačených miestach BN PASS (v Kasárňach, Kunsthalle a Tabačke).

Aké sú Vaše očakávania od 10. ročníka Bielej noci?

Samozrejme, veľké. Oslavujeme 10 rokov a prvýkrát ideme plné 3 dni a 3 noci. Našou snahou je najmä to, aby si návštevníci festival užili vo svojom vlastnom tempe a v pohodlí, aby mali možnosť stihnúť úplne všetko a dokonca sa viackrát vrátiť tam, kde ich to najviac očarilo. Tiež bude zaujímavé sledovať niektoré diela v ich dennom a nočnom šate. A určite by som nevynechala ani performatívne a workshopové formáty či špeciálne diela pre deti ako tieňové divadlo od Britky Liz Von Graevenitz, svetové animované filmy v spolupráci s Fest Anča, tanečný workshop v mestskom parku v impozantnej priesvitnej bubline či  interaktívny tagtool workshop s Brazílčanmi VJ suave. 

Zmenil festival istým spôsobom vnímanie umenia na Slovensku?

Verím, že áno. Jedným z jeho hlavných cieľov je uviesť umenie aj do tých miest a komunít, kde ho cielene nevyhľadávajú. Snažíme sa zapojiť aj deti – tento rok ešte výraznejšie ako v predošlých ročníkoch. Biela noc prinesie diela svetovej kvality priamo k ľuďom tam, kde sa počas bežných dní pohybujú. Ozvláštnia ich každodennú mestskú realitu a predstavia im neobvyklý typ zážitkov. Počas úvodného ročníka sme k programu pribaľovali aj slovníček pojmov, dnes si veľká časť nášho publika vie predstaviť, čo je mapping či performance a aký je rozdiel medzi objektom a inštaláciou. Za úspech považujem najmä fakt, že ľudia postupne zisťujú, že vo väčšine (aj veľmi abstraktných) konceptov si dokážu nájsť niečo pre seba, stávajú sa otvorenejšími a čo je najkrajšie, rozprávajú sa o umení.

 

Ďakujem za rozhovor.

 

Eva Barnišinová

 

Predaj lístkov na Bielu noc je spustený na webových stránkach Bielej noci. Počas festivalu ich zakúpite osobne na kontaktných miestach BN PASS v Kunsthalle, Kulturparku a Tabačke. Za permanentku na tri dni zaplatíte 10 eur.


Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Biela noc po prvýkrát „pôjde“ 3 dni a 3 noci: „Ak ste niekedy túžili žiť vo svete komiksu, v prvý októbrový víkend sa vám to bez námahy podarí.“

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems