Beethovenova „osudová“ symfónia uvedie 51. sezónu filharmonikov

Po úspešnej jubilejnej sezóne vstúpi Štátna filharmónia Košice (ŠfK) 9. októbra do novej dekády svojho pôsobenia. Napriek generačnej výmene na poste riaditeľa pokračujú filharmonici v nastolenej línii vzdelávania publika a dramaturgickej objavnosti.

| Hudba, Kultúra, Pozvánky | 27. 9. 2019

„Cieľom aktuálnej sezóny je nadviazať na kvalitatívny rozvoj orchestra a prinášať tak poslucháčom výnimočné dramaturgické kombinácie v podaní mimoriadnych interpretov, nevyhýbajúc sa ani tým najnáročnejším opusom,“ približuje riaditeľka ŠfK Lucia Potokárová.

 

Štátna filharmónia Košice. Foto: Miriama Fenciková

 

Otvárací koncert

Podobne ako významné svetové orchestre, aj program 51. koncertnej sezóny v Košiciach reflektuje významné jubileum, ktoré do sveta hudby prinesie rok 2020 – výročie narodenia jedného z najväčších hudobných velikánov Ludwiga van Beethovena. Na pultoch orchestrálnych hráčov sa objaví jeho viacero diel.  Hneď na úvodnom koncerte (9. októbra o 19:00) zaznie skladateľova kultová  5. symfónia, známa aj ako „Osudová“. Jej naštudovania sa ujme šéfdirigent ŠfK Zbyňek Müller. Nemalým lákadlom Otváracieho koncertu bude i fenomenálny český klavirista Lukáš Vondráček. Na pódiu Domu umenia odohrá náročný  klavírny koncert Franza Liszta.

 

Šéfdirigent ŠfK Zbyňek Müller. Foto: Eugen Bernáth

 

V novej sezóne ŠfK zaznie aj Beethovenov trojkoncert pre husle, klavír, violončelo a orchester, oratórium Kristus na Olivovej hore či zriedkavejšie uvádzaná symfónia č. 2 a preslávená symfónia č. 3 „Eroica“.

Viac informácií o programovej ponuke ŠfK nájdete na www.sfk.sk.

Mariana Lechmanová


Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Beethovenova „osudová“ symfónia uvedie 51. sezónu filharmonikov

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems