„…bábätko nepotrebuje výdobytky modernej doby, ale len obyčajnú mamu, jej dotyk, milé slová, náruč…“

Jedna šatka • 5. nosičský trh v Košiciach • 5. október • vstup voľný

| Pozvánky | 13. 9. 2019

Festival Jedna šatka sa zameriava na oslavu a podporu nosenia detí, dlhodobého dojčenia a vytvorenia väzby medzi dieťatkom, mamou a otcom. „Rodičom, ktorým je kontaktné rodičovstvo blízke, umožňuje stretnúť sa na jednom mieste, dozvedieť sa niečo nové alebo sa len zoznámiť s podobne zmýšľajúcimi ľuďmi a porozprávať sa. Osobne som našla nových priateľov a vytvorila si počas materskej dovolenky komunitu, v ktorej sa cítim doma,“ hovorí organizátorka Michala Cilli. Podľa jej slov je festival oslavou rodičovstva a materstva. „Deň, kedy prívlastok biomatka, hippie matka a podobne nie je ničím hanlivým, ale naopak.“

 

 

Podpora eko výrobkov

Nemenej dôležitým aspektom Jednej šatky je podpora ekologických výrobkov a pomalej módy. „Usilujeme sa ukázať rodičom alternatívu v podobe látkových plienok, prírodnej kozmetiky či funkčného rastúceho oblečenia,“ vymenováva Michala a vzápätí dodáva: „Bezpochyby je to aj podpora a propagácia slovenských lokálnych výrobcov.“ Súčasťou programu bude predajná výstava šatiek na nosenie, oblečenia na dojčenie, nosičov, tehotenskej módy, funkčného detského oblečenia, obuvi, látkových plienok, prírodnej kozmetiky…, ako aj poradenstvo týkajúce sa nosenia detí. Rodičia sa dozvedia o jeho prínosoch, naučia sa základný úväz a to, ako dieťatko správne nosiť. Organizátori pripravujú aj poradenstvo z oblasti laktácie, barefoot, aromaterapie či látkových plienok. Najmenší  návštevníci sa vyšantia v detskom kútiku a zábavných dielničkách.

 

 

 

Podujatie je určené rodičom detí (cca do 4 rokov), nastávajúcim rodičom, ale aj tým, ktorí bábätko plánujú a radi by ho nosili v šatke. Festival sa uskutoční 5. októbra od 10:00 do 16:00 v Gymnáziu Alejová. Vstup je voľný.

 

Eva Barnišinová

Foto: archív Michaly Cilli

 

Festival Jedna šatka debutoval v Košiciach v októbri 2016. „Celé to odštartovalo narodením dcérky. Náš prístup k rodičovstvu a k celkovej starostlivosti o dieťatko sa od toho, čo sme vnímali pred jej narodením, úplne zmenil. Začali sme sa na rodičovstvo a výchovu pozerať prirodzene, inštinktívne. Ja ako mama som si uvedomila, že naše bábätko nepotrebuje výdobytky modernej doby, ale len obyčajnú mamu, jej dotyk, milé slová, náruč, cítiť jej teplo… mamu, ktorá je preňho stredobodom vesmíru. Tak sa začala naša cesta tzv. kontaktného rodičovstva a s ňou aj nosenie dcérky v šatke. V máji 2016 som navštívila nosičský festival v Bratislave, chcela som si tam kúpiť šatku na nosenie. Odišla som však nielen s ňou, ale aj s obrovským nadšením z nasatej atmosféry a nápadom priniesť podobný festival aj do Košíc, odkiaľ pochádzam. Ešte v to leto som si cez sociálne siete zisťovala, či by o takéto podujatie bol záujem, a to zo strany návštevníkov aj predajcov. Nedostala som žiadnu negatívnu odpoveď, tak som sa pustila do organizácie. Festival Jedna šatka sa koná dvakrát ročne, v lete a na jeseň, kedy je súčasťou Medzinárodného týždňa nosenia detí,“ vysvetľuje Michala.

 


Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: „…bábätko nepotrebuje výdobytky modernej doby, ale len obyčajnú mamu, jej dotyk, milé slová, náruč…“

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems