Ako môžu moderné technológie zlepšiť starostlivosť o nevládnych ľudí?

Túto otázku si položila skupina kamarátov pred tromi rokmi. Založili projekt študentského startupu CHECkuP, ktorý zvíťazil v tohtoročnej súťaži Slovak University Startup Cup a postúpil na celosvetové kolo do Dánska. Lídrom tímu z Fakulty elektrotechniky a informatiky TUKE je Erik Kajáti.

| Školstvo a vzdelávanie, Veda | 27. 9. 2019

Na začiatku bola myšlienka priniesť viac IT do zdravotníctva. „Kolega má brata v Anglicku, ktorého syn je, nanešťastie, pripútaný na lôžko a vyžaduje si 24-hodinú starostlivosť. Uvedomili sme si, že práve túto oblasť chceme zlepšiť – aby bola zabezpečená relevantná kontrola nad úkonmi ošetrovateľov, aby zamestnávateľ mal prehľad o ich aktivite pri pacientoch a v neposlednom rade aby aj rodina vedela, že o ich člena je náležite postarané. Výsledkom nášho úsilia je startup CHECkuP – Cognitive HEalthCare Platform. Ide o inovatívnu platformu, zameranú na zlepšovanie kvality a efektívnosti zdravotnej starostlivosti v domácnostiach,“ hovorí líder tímu startupu Erik Kajáti.

 

Erik Kajáti.

 

Online karta

Momentálne Erik pracuje na informačnom systéme, do ktorého by bolo možné zapisovanie záznamov o stave pacienta a vykonaných úkonov, ako aj ich synchronizácia. „Malo by ísť o akúsi online zdravotnú kartu, ktorej systém bude schopný sám vyhodnocovať dáta a informovať o tom užívateľa – napríklad, ošetrovateľa upozorní, že teplota pacienta je už druhý deň vyššia alebo je 12 hodín a je potrebné podať lieky atď. Ošetrovateľská agentúra si vie odkontrolovať svojho zamestnanca, pretože v online karte vidí, kedy do nej jednotlivé úkony zapisoval a či na niečo nezabudol (nie je možné systém prekabátiť tým, že stanovené úkony by ošetrovateľ naraz dopísal na konci smeny – ak má merať teplotu o 13:00, tak systém presne zaznamená čas jeho zápisu o danom údaji),“ približuje Erik. S kolegami navrhol aj zariadenie, ktoré dokáže snímať aktivitu okolo pacienta – osvetlenie, teplota, pohybové senzory… Priznal, že v tomto prípade ich ešte čaká dlhá cesta získavania certifikátov a odborných skúšok. „Takéto veci je potrebné ošetriť z hľadiska rôznych zákonov, stanov i nariadení.“

Anglický trh

Statup CHECkuP je aktuálne zameraný nie na slovenský, ale anglický trh. „Ako som spomínal, žije tam kolegov synovec a vďaka súhlasu rodiny si priamo môžeme odskúšať nejaké veci. Prebehlo už aj niekoľko rozhovorov s tamojšou ošetrovateľskou službou. Dôvodom nášho zamerania do zahraničia je aj fakt, že podľa istých štúdií sa do cca 10 rokov očakáva vo vyspelejších krajinách presun zdravotnej starostlivosti z nemocníc do domácnosti. A to v dôsledku starnutia populácie. Predpokladá sa, že by malo byť viac ľudí v domácej starostlivosti ako v opatrovateľských domovoch/komunitných centrách. A starostlivosť budú vykonávať práve ošetrovateľské spoločnosti a v menšej miere príbuzní,“ vysvetľuje Erik. So startupom sa zúčastnil na štyroch medzinárodných hackathonoch, kde sa s tímom snažil o transfer výskumno-vedeckých výsledkov do inovatívnych nápadov (2-krát získali prvé miesto a raz skončili tretí). K nedávnym úspechom patrí výhra v kategórii Veda a medicínske technológie a zároveň celkové víťazstvo na súťaži Slovak University Startup Cup, vďaka ktorému postúpili na celosvetové kolo University Student Wold Cup 2019. Uskutoční sa na prelome októbra a novembra v Kodani.

 

V4 hackathon 2017 v Brne, zľava: Erik Kajáti, Martin Miškuf, Ladislav Pomšár a Tomáš Lojka.

 

 

Erik je riešiteľom výskumno-inovačných projektov aj vo výzvach významných spoločností (Microsoft Research Award, IBM Innovation Country Project, Kvalita vzdelávania Nadácia Tatra banky). Momentálne sa sústredí na dizertačnú prácu, zameranú na zjednodušenie komunikácie s počítačmi a interakcie medzi človekom a strojom, ako aj na študijnú cestu na Nový Zéland. Na tamojšiu University of Auckland sa vráti po druhýkrát, aby s jej odborníkmi prekonzultoval svoj výskum.

 

Erik Kajáti (1991) študuje vo štvrtom ročníku doktorandského štúdia na Katedre kybernetiky a umelej inteligencie na Fakulte elektrotechniky a informatiky TUKE, odbor Inteligentné systémy.

 

Eva Barnišinová

Foto: súkromný archív EK


Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Ako môžu moderné technológie zlepšiť starostlivosť o nevládnych ľudí?

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems