Aká bude nová sezóna ŠDKE?

Jedenásť premiér, originálne projekty k 30 rokom nežnej revolúcie a storočnici slovenského profesionálneho divadla, ale aj staršie obľúbené podujatia.

| Kultúra, Umenie | 13. 9. 2019

 „V nasledujúcej sezóne nás čakajú výročia, na ktoré sme aj v dramaturgickom pláne nemohli zabudnúť. Výber titulov vzniká ako konsenzus tvorcov, s ktorými chceme spolupracovať, a predstáv aj požiadaviek dramaturgie a vedenia činohry,“ konštatuje jej riaditeľ Milan Antol.

Premiéry

ŠDKE pripravuje v sezóne 2019/2020 päť činoherných, tri operné a tri baletné premiéry. Viac už Svjatoslav Dohovič, PR manažér divadla: „Na začiatku októbra sa v novom naštudovaní vráti na javisko Historickej budovy už po piatykrát opera Traviata – jedna z najhrávanejších od Giuseppe Verdiho. Prvou premiérovanou činohrou bude na začiatku novembra Pygmalion, hra z pera zakladateľa modernej anglickej drámy a nositeľa Nobelovej ceny Bernarda Shawa. Na Malej scéne si v polovici novembra pripomenieme 30. výročie nežnej revolúcie, a to inscenáciou SPIN od Marcela Děkanovského. Baletná rozprávka Čarodejník z krajiny OZ uzavrie jesenný program premiér. Novoročný začne slovenská hra Jurgova Hana od autorky Anny Naglik. Na Valentína zavíta na Malú scénu Ondrej Šoth s moderným tanečným divadlom Milada Horáková. Február prinesie návrat Fidelio – jedinej opery Ludwiga van Beethovena. ŠDKE ju naposledy uviedlo pred 35 rokmi. Storočnici slovenského profesionálneho divadla bude venovaná premiéra hry Borodáč, a to na začiatku apríla. V jeho závere vzdá Ondrej Šoth poctu azda najväčšiemu baletnému umelcovi histórie Rudolfovi Nurejevovi v rovnomennej inscenácii. Opera uzavrie sezónu na konci mája premiérovaným titulom Werther od francúzskeho skladateľa Julesa Masseneta, inšpirovaným Goetheho knihou Utrpenie mladého Werthera. Poslednou premiérou sezóny 2019/2020 bude 5. júna hra Čierna voda od súčasného nemeckého dramatika Rolanda Schimmelpfenniga.“

 

Na skúšobnom javisku ŠDKE sú v plnom prúde skúšky novej inscenácie Verdiho opery Traviata s nemeckým režisérom Alexandrom Medemom (vpravo). Foto: Zuzana Kundrátová

 

Výnimočné podujatia

Z hosťujúcich umelcov sa v novembri predstaví Banskobstričan Juraj Sarvaš s autorským projektom. V decembri privíta ŠDKE Cirkus Younak neskôr aj Filipa Tůmu a jeho hostí na Vianočnom koncerte. Rok 2020 otvoria Novoročné koncerty, na ktorých zaznejú známe valčíky ruských skladateľov, filmové melódie so saxofónom ako dominantným nástrojom aj hlas Hany Fialovej, nositeľky ceny Thálie za spevácky výkon v hlavnej úlohe a interpretáciu piesní Edith Piaf.

Redakcia


Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Aká bude nová sezóna ŠDKE?

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems