„Egypťania sa učili medzi prvými, ako vytvárať a udržiavať veľké štáty. Aj oni si želali, aby právo a spravodlivosť fungovali pre všetkých, aby sa menšina neobohacovala na úkor väčšiny, aby sa elity správali slušne a neboli hlúpe.“
Táto myšlienka z rozhovoru s egyptológom Martinom Odlerom mi utkvela v pamäti. Skúsila som si ju aktualizovať na súčasnú situáciu.
Kedysi…sme pozeraním a čítaním správ získavali informácie. Teraz je táto aktivita prameňom hnevu, rozhorčenia a frustrácie.
Kedysi…sme verili, že na živobytie sa zarába svedomitou, poctivou prácou. Teraz trávime čas v práci do neskorých hodín, aby sme deti nakŕmili potravinami v akcii, zatiaľ čo kšeftári a úplatkári pripravujú vlastné akcie na ešte väčšie zbohatnutie.
Kedysi…sme sa s problémami s dôverou obracali na políciu a súdnictvo. Teraz sa nestíhame prizerať, kam až siaha chobotnica podvodu.
Len nedávno sme si pripomínali (a 17. novembra opäť pripomenieme) veľkú demonštráciu odvahy a odhodlania tých, čo tu boli pred nami. Hanbím sa, že ich úsiliu sa vysmieva ignorancia a (ospravedlňujem sa za výraz) nenažratosť „nedotknuteľných“.
Už dlhšie rozmýšľam, kde a kedy sme zaspali, čo nám ušlo a prečo sme precitli až teraz. A určite mnohí pochybujú, či sa to ešte dá. Ja sa v tomto smere stotožňujem s názorom Mahátmá Gándhího: „Buďte zmenou, ktorú chcete vidieť vo svete.“
Eva Barnišinová
sefredaktor@zajtrajsienoviny.sk
Prečítajte si aj: