Margeciansky starý tunel a západ slnka nad Ružínom

Ak hľadáte tip na nenáročný večerný výlet, v rámci ktorého sa prejdete, zažijete krásne výhľady a spoznáte aj kus histórie, navštívte neďaleké Margecany.

| Cestovanie | 16. 8. 2019

Letné večery sú dlhé a výnimočné najmä nádhernými hrami zapadajúceho slnka na oblohe. Ak si chcete červené nebo vychutnať aj inak ako spoza okna, odporúčame jednoduchú vlakotúru, ktorú zvládnete aj večer po práci.

 K tunelu bez koľajníc

Z Košíc sa odvezte vlakom do stanice Margecany – zastávka. Cesta trvá približne polhodinu. Následne pokračujte niekoľko desiatok metrov pešo k Ružínu. Okolo vodnej nádrže vedie asfaltová cesta. Vyberte sa po nej vľavo – akoby ste sa vracali smerom, z ktorého ste prišli vlakom. K starému železničnému tunelu sa dostanete približne po 20 minútach pohodovej chôdze. Ak radi korčuľujete, jednoznačne si do batoha pribaľte aj korčule, pretože cesta je ideálna pre bežcov, korčuliarov aj cyklistov. Taktiež si môžete na chvíľku posedieť na lavičkách s výhľadom na Ružín a na informačných tabuliach si prečítať zaujímavosti o jeho výstavbe. Vodná nádrž bola postavená v rokoch 1963 – 1973 na Hornáde pod sútokom Hnilca. Jej šírka sa pohybuje v rozmedzí 300 – 500 m a dosahuje 50-metrovú hĺbku. Ružín zadržuje až 59 mil. m³ vody, ktorou zabezpečuje aj neďalekú elektráreň.

Foto: autorka

 Vybetónované dno

Po dvadsaťminútovej prechádzke/cyklistike/korčuľovaní uvidíte Margeciansky tunel, ktorý sa často nazýva aj Rolovský tunel. Má dĺžku 431 m a bol vybudovaný v rámci jednokoľajnej Košicko-bohumínskej železnice v roku 1872. Svojmu účelu slúžil až do roku 1955, kedy bola spustená prevádzka na novej dvojkoľajnej Trati družby (súčasný tunel, ktorým ste prešli vlakom do Margecian, uvidíte po ľavej strane). Po odstránení koľajníc v starom tuneli bolo dno vybetónované, čím sa spodok dvihol približne o pol metra. Takmer polovica z celej dĺžky tunela nemá obmurované steny. V istých úsekoch môžete vidieť iba samotné opracované skaly. Margeciansky tunel v súčasnosti predstavuje jedinú príjazdovú cestu do rekreačnej časti Kozinec s pokračovaním cez Malú a Veľkú Lodinu až do Kysaku. Prechodu sa nemusíte báť, na krajoch sú vybudované úzke chodníky a celý tunel je osvetlený pomocou senzoru pohybu, takže nepotrebujete baterku či iné svetlo.

Foto: autorka

 Západ slnka

Tento výlet odporúčam najmä vo večerných hodinách, keď zapadá slnko. Cestou na spiatočný vlak sa môžete prejsť až do Margecian, odkiaľ vám pôjde viac spojov, pretože tam stoja aj rýchliky. Scenérie, ktoré uvidíte, keď budete kráčať oproti zapadajúcemu slnku, rozhodne stoja za to. Vodná nádrž Ružín je totiž obklopená nádhernými horami.

Foto: autorka

 

Miroslava Slejzáková, Denník reportérky

Foto: autorka


Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Margeciansky starý tunel a západ slnka nad Ružínom

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems