Jana Polak bude s deťmi opäť vytvárať nové kolekcie. Tentokrát na tému módnych štýlov

Obľúbený kreatívny projekt pre deti Fashion KidLab pokračuje aj v tomto školskom roku. Od 3. septembra začnú malí návrhári na čele s Janou Polak vymýšľať originálne odevné kúsky. Inšpiráciu budú čerpať zo športového, ľudového, vojenského či romantického módneho štýlu.

| Deti, K13 a VÝMENNÍKY, Móda, Pozvánky | 30. 8. 2019

Prioritou kreatívnych workshopov je rozvoj a zdokonaľovanie detských základných motorických zručností, a to formou zaujímavých aktivít v oblasti módy. „Dôležitý je moment tvorivého myslenia, ktorý sa stáva prirodzenou súčasťou ich každodenného života. Na skutočnosť pozerajú s nadhľadom, k problémom a výzvam pristupujú tvorivo, uvedomujúc si zodpovednosť za svoje rozhodnutia. Pred túžbou niečo ,kúpiť‘ radšej uprednostníme výzvu ,ako si to môžeme sami vyrobiť‘. Súvisí to aj s etickým princípom a trvalo udržateľným rozvojom. Ak ho deti prirodzene pochopia a privlastnia si ho, bude to pre nich do budúcna oslobodzujúce,“ približuje Jana Polak koncept 6. ročníka Fashion KidLab.

 

Foto z Fashion Meets Art, Spirit Hlavná (2019). Autor: Vladimír Vostal

 

Premenlivosť a sebavedomie módy

Témou pravidelných utorkových stretnutí budú módne štýly – historizujúci, klasický, romantický, glamour, minimalistický, vojenský, tradičný, ľudový, rebelský, grunge, orientálny, športový… K ich tvorbe vedú, podľa Jany Polak, tieto základné kroky: harmonizujúce prvky, kontrasty, akceptácia alebo odmietanie sezónnych módnych trendov, pasívny konzum i kreatívny prístup. „Nikdy doteraz nebola móda tak premenlivá a zároveň sebavedomá vo svojich prejavoch. Ako kultúrny fenomén odráža spoločenské, ekonomické a politické postoje svojho obdobia. Je pre ňu typická neustála zmena, progres a inovácie,“ zamýšľa sa košická módna návrhárka.

 

Foto z Fashion Meets Art, Spirit Hlavná (2019). Autor: Vladimír Vostal

 

Dôležitá je snaha a záujem

Workshopy sú určené pre deti od piatich rokov, ktoré dokážu samostatne pracovať. „Nemusia mať zvládnuté všetky potrebné zručnosti, tie sa počas pravidelných stretnutí naučia a zdokonalia,“ hovorí Jana Polak. Dodáva, že dôležitá je chuť, snaha, vytrvalosť a naozajstný záujem. KidLaby je možné navštevovať pravidelne aj jednorazovo. „Výhodou je možnosť kedykoľvek začať, aj v priebehu školského roka. Zdôrazňujem, že naozajstný zmysel a efektívnosť vo všetkých smeroch a významoch má systém pravidelnosti. Na jednotlivých témach často pracujeme počas viacerých stretnutí. Deti tak majú šancu reálne dokončiť výtvor, systematicky získavať potrebné zručnosti a skúsenosti, ktoré sa každou témou môžu meniť a navzájom dopĺňať. Vo všeobecnosti tvoríme, vymýšľame a kombinujeme základné výtvarné techniky. Používame rôzne druhy materiálov a pomôcok, aby sme hravou formou nadobúdali estetické názory a konfrontovali ich navzájom. Okrem princípov kompozície, dekorácie i kombinácie farebnosti a materiálov pracujeme aj s konkrétnymi odevnými súčiastkami (rukávy, goliere, predné a zadné diely, vrecká) a doplnkami (opasok, klobúk, rukavice, náhrdelníky, náramky, čelenky). Rozlišujeme tak základné tvarové a funkčné rozmanitosti. Deti absolvujú proces tvorby celej kolekcie od jej nápadu až po realizáciu a samotnú prezentáciu na módnej prehliadke. Poskytuje priestor na profesionálnu ukážku výsledkov našej práce. Deti navyše získavajú aj skúsenosti s predvádzacím mólom. A lichotí im prijímať úprimný potlesk nielen od rodičov.“

 

Foto z Fashion Meets Art, Spirit Hlavná (2019). Autor: Vladimír Vostal

 

Spoluvytváranie hodnôt

Ako v úlohe lektorky hodnotí prínos vzájomných dospelácko-detských stretnutí? „Spolu vytvárame hodnoty. Deti svojsky spracovávajú zvolené zadania. Rozmýšľajú o úlohe nielen počas trvania workshopu, ale častokrát aj doma, v škole, na ulici… Vnímajú svet okolo seba a vidia súvislosti. Samy si tvoria obsah svojich myšlienok a sú pripravené v pravú chvíľu ich použiť. Učia sa tvorivo myslieť. Pre mňa je najkrajšou spätnou väzbou to, ak som pre nich inšpiráciou.“

 

Foto z Fashion Meets Art, Spirit Hlavná (2019). Autor: Vladimír Vostal

 

Prvý Fashion KidLab v novom školskom roku začne už 3. septembra. Ďalšie spoločné stretnutia budú prebiehať každý utorok o 17:00 v pavilóne ECHO v areáli Kulturparku na Kukučínovej 2. Vstup je 2 eurá. Potrebné pomôcky a materiál majú deti voľne k dispozícii. Presné dátumy, konkrétne témy a prípadné zmeny budú avizované na webovej stránke www.k13.sk.

Fashion KidLab je realizovaný v spolupráci s K 13 – Košické kultúrne centrá.

Eva Barnišinová


Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Jana Polak bude s deťmi opäť vytvárať nové kolekcie. Tentokrát na tému módnych štýlov

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems