Hrad Slanec s trojposchodovou vežou Nebojsa

Spoznajte krásu zachovaných ruín jedného z najdôležitejších hradov v Uhorsku.

| Cestovanie | 30. 8. 2019

Hrad Slanec je situovaný neďaleko Košíc a ľahko sa k nemu dostanete aj vlakom – cesta trvá približne pol hodinu. Po vystúpení na zastávke Slanec vás privíta miniatúra hradu, umiestnená pred staničnou budovou. Pokračujte smerom do obce Slanec – približne 10 minút pešo pôjdete po krajnici cesty a v diaľke na kopci uvidíte siluetu hradu. Keďže výstup naň je pomerne krátky, zastaviť sa môžete aj v centre obce. Tam sa nachádza infocentrum a múzeum miestnej histórie, otvorené každý pracovný deň do 12:00 alebo podľa dohody. Osviežiť sa môžete výbornou vodou zo studničky (pri infocentre) a hor sa na výstup k hradu. Od informačnej tabule je vzdialený približne 30 minút chôdze príjemným terénom po červenej turistickej značke s označením hrad. V týchto horúcich dňoch určite oceníte prechod lesom a jeho ponúkaným chládkom. 

 

 

Historický park

V podhradí budete prechádzať cez nádherný park z prvej polovice 19. storočia, ktorý je zaujímavý z viacerých hľadísk. V minulosti v ňom stál klasicistický jednoposchodový kaštieľ grófskeho rodu Forgách, obklopený domácimi aj cudzokrajnými drevinami. Nájdete medzi nimi červený buk privezený z Turecka, mohutnú sekvoju z Kalifornie (prežila zásah bleskom) či tis, ktorý sa má dožiť 2 000 rokov. Po 20 minútach chôdze sa dostanete k rázcestiu Slanec, pod hradom (455 m. n. m.). Nájdete tam aj malý prístrešok, v ktorom sa v prípade nepriaznivého počasia môžete ukryť. Cestou narazíte ešte na jedno posedenie, odkiaľ uvidíte celú obec a okolie ako na dlani.

 

 

Z histórie

Hradný kopec má za sebou bohatú históriu, o čom svedčí aj to, že podľa archeologického výskumu bol osídlený už v mladšej dobe kamennej v praveku. Jeho strategická poloha bola významná aj v 13. storočí, keď mongolské hordy vyplienili celú krajinu. Tatárskym vpádom dokázali odolať len opevnené kamenné hrady, a tak vtedajší panovník Belo IV. prikázal budovať nové. Dokonca udelil povolenie na stavbu aj šľachte. Medzi bohatšie rody patrili aj Abovci zo Slanca, ktorí si mohli dovoliť nákladnú stavbu vlastného hradu s trojposchodovým palácom. Počas storočí sa jeho majitelia menili, čím prechádzal viacerými úpravami. V 17. storočí, nesúcom sa v znamení stavovských povstaní proti Habsburgovcom, sa hradom prehnali povstalecké vojská. Posledné z nich ho dokonca podpálilo. Neskôr bol zbúraný, aby nemohol slúžiť ako opevnené sídlo nepriateľských jednotiek. V 19. storočí gróf Jozef Forgáč obnovil hradnú vežu a zriadil v nej múzeum rodu Forgáčovcov z Gýmeša. Počas 2. svetovej vojny však rekonštruované časti vyhoreli.

 

 

Súčasnosť

Na vrchole kopca ostali stáť len ruiny niekoľkých stien a trojposchodová veža, nazývaná Nebojsa. Po 333 rokoch od zbúrania hradu začala v roku 2012 obec v spolupráci s Občianskym združením Zachráňme hrad Slanec s obnovou tejto pamiatky. Aj v súčasnosti na nej s veľkou pravdepodobnosťou nájdete pracovníkov, ktorí sa venujú rekonštrukčným prácam.

 

 

Miroslava Slejzáková, Denník reportérky

Foto: autorka


Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Hrad Slanec s trojposchodovou vežou Nebojsa

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems