Fascinujúce príbehy z fatranského lesa

| Stĺpček | 30. 8. 2019

Každý milovník prírody dosvedčí, že hoci leto láka do lesov a na hrebene hôr množstvo turistov, nie je u každého jednoznačne tým najkrajším výletným obdobím. Mnohí, vrátane mňa, už s netrpezlivosťou očakávame ľúbeznú jeseň. „Kroky ma vedú do temného lesa. Tmavozelený letný odev si už prezlieka za najpestrejší frak. Má žltú, tu zasa oranžovú, hrdzavú, hnedú i červenú farbu. Karmínové plody jarabiny či kaliny v pozadí žltkasto-oranžových listov žiaria ako drahokamy rubínov posadených v zlate. Vnímam tú krásu so zatajeným dychom.“ Kto pozná prírodovedca, spisovateľa, ale v prvom rade obdivovateľa prírody Miroslava Sanigu, s určitosťou ho už po týchto riadkoch odhalil. Jeho bohatá publikačná činnosť je charakteristická neutíchajúcim obdivom a pokornou vďakou voči prírode, ktorú vníma ako veľký boží dar. Nie je tomu inak ani v najnovšej knihe s jednoduchým názvom Krížom-krážom prírodou.

Motiváciou autora k písaniu je túžba odovzdávať nadšenie a radosť z príbehov, ktoré pri potulkách horami prežil: „…veľmi by som si želal, aby každý jeden z vás (…) zažil aspoň túto kvapôčku z nekonečného mora príbehov, ktoré sa odohrávajú deň čo deň na scéne našej prírody.“ A to nielen v lete alebo na  jeseň, ako sa rozplývam v úvodných riadkoch, ale v každom období.

V novej knihe sa po fatranskej prírode potuluje ujo Paľo so školákom Jankom, hlavní hrdinovia zbierky próz. Zažívajú množstvo dobrodružstiev, nezriedka i v noci. Ujo Paľo vysvetľuje Jankovi  zákonitosti prírody po každom lesnom dianí, ktorého sa stali svedkami. Spolu zažijú jelenie pytačky, zachraňujú medvieďatá či odolávajú neodbytnosti útočného hlucháňa. Pomáhajú lesným pracovníkom i pastierom, pozorujú vtáctvo, spoznávajú stromy. Vyše dvesto strán fascinujúcich príbehov s nádhernými fotkami i ilustráciami uvedú laického čitateľa do kontextu spolužitia rastlinstva i živočíšstva a fungujúcej spolupráce človeka s prírodou. Autor sa nevyhne i kritickým postrehom a obavám z devastačného správania sa ľudí v prírode. Zaujímavým je rozprávkový, ale nie až tak nepravdepodobný príbeh s názvom Hluchánie pierko o definitívnom vytlačení prírody zo života človeka a jej nahradení modernými komunikačnými prostriedkami. 

Autorova zbierka krátkych próz Krížom-krážom prírodou nakazí radosťou a nadchne pre výlety a pozorovanie života v horách.

 

 

Alena Štrompová

 


Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Fascinujúce príbehy z fatranského lesa

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems