Ako správne nosiť a vybrať školskú tašku

Dlhé roky nosia deti každý deň na pleciach školské vaky. Plné učebníc, zošitov, písacích pomôcok, s desiatou, fľašou s vodou… Zamysleli ste sa niekedy nad tým, ako to z dlhodobého hľadiska ovplyvňuje ich vývoj, chrbticu a celý pohybový aparát? Poradíme vám, ako by mali deti nosiť tašku, aby sa jednostranne nepreťažovali a na čo by ste nemali zabúdať pri kúpe školského batoha.

| Deti | 16. 8. 2019

Z dlhodobého hľadiska môže mať nesprávne nosenie ťažkých vakov nepriaznivé účinky na zdravie. Pri deťoch to do určitej miery môže byť aj začiatkom skoliotického držania tela, zmeny postavenia panvy, chodidiel či hrudníka. Ak majú, napríklad, batoh prehodený len cez jedno rameno, automaticky dochádza k zmene pomeru síl pôsobiacich na chrbticu. Preťažovanie a skracovanie svalov na jednej strane a oslabovanie na druhej prechádza striedavo etážovito až po kostrč. Tým sa posilňujú svaly len jednostranne a z dlhodobého hľadiska práve to môže byť začiatok zlého stereotypu a držania tela. Ak sa k nesprávnemu zaťažovaniu pridá dlhé sedenie v škole, vznikajú svalové dysbalancie, ktoré dnes u detí vidíme veľmi často – ochabnuté svaly lopatiek, predsunuté držanie hlavy… To má, samozrejme, vplyv aj na ďalší vývoj detí a tieto stereotypy si prenášajú aj do dospelosti.

Správny výber tašky

Pri výbere vhodného školského batoha sú dôležité viaceré parametre. Ako príklad si vezmeme turistický ruksak do hôr. Jeho zadná časť je vystužená. To núti nosiaceho vystrieť sa, inak by ho po čase začal bolieť chrbát. Zvyčajnou súčasťou turistických vakov je aj popruh, ktorý sa zapína v hornej časti hrudníka a ktorý by mal byť čo najviac stiahnutý, aby sa vak vytiahol hore na chrbát. To isté platí pri správnom výbere školského batohu pre deti – je prospešné, ak má spevnený chrbát aj spomínaný popruh. Neodporúčame nosiť vak spustený na krížoch či zadku, pretože deti tak majú tendenciu kráčať v predklone. Skvelým doplnkom batohov do školy (ako aj na turistiku) je aj zapínanie na bedrách, ktoré taktiež pomáha pri napriamení.

Správne nosenie školskej tašky:
batoh na obe ramená,
spevnený a vystužený chrbát,
stiahnutý zapínací popruh na hrudníku (prípadne aj na bedrách),
mať vak vytiahnutý čo najvyššie – nenosiť ho spustený v krížovej oblasti alebo na zadku.

 

Ultimuv Košice

Foto: pixabay.com


Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Ako správne nosiť a vybrať školskú tašku

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems