Vzácna voda v islame

| Zaujímavosti | 12. 7. 2019

Geografická poloha Arabského polostrova predznamenáva postavenie vody v islame. V nehostinnom púštnom prostredí je dážď považovaný za dar z neba. Voda je zdrojom života početných oáz, ktoré sa vyskytujú na miestach so spodnými vodami a prameňmi.

Voda je v Koráne prezentovaná ako zdroj života, zásadný prvok, na ktorom závisí život ľudí, zvierat a rastlín. Zároveň úplne podlieha Božej moci. Alláh ňou môže život dávať aj brať (ako v prípade potopy sveta), prostredníctvom nej trestá, alebo koná milosrdenstvo. Voda má taktiež schopnosť očisťovať telesné a duchovné znečistenie a Alláh vyzýva, aby bola použitá k očiste, keď sa človek chystá k modlitbe.

Foto: pxhere.com

Očista srdca i ducha

Islam nepozná žiadny iniciačný rituál, spojený s vodou (v kresťanstve krst), vodnými bytosťami (u nás je to vodník, vodné víly a rusalky), ani vodnou epifániou (Božím zjavením). Napriek tomu, že voda je pre moslimov cenná, je používaná každý deň pri rituálnej praxi. Len ona dokáže zmyť z veriaceho rituálne znečistenie a uviesť ho tak do stavu, v ktorom môže konať náboženské úkony – tzn. modliť sa, dotýkať sa Koránu či vstupovať do mešity. Očista sa nemá obmedzovať len na fyzickú stránku, ale musí obsahovať aj zbožné predsavzatie (níja) a byť sprevádzaná myšlienkou na Boha. Podľa teologického výkladu ide zároveň o očistu srdca a ducha.

Zapáchajúca v pekle, priezračná v raji

Keďže vody bolo na Arabskom polostrove vždy málo, ovplyvnila aj moslimské predstavy o posmrtnom živote, konkrétne o raji a pekle. Peklo (džahanna, an-nár, džahím) moslimovia spájajú s plameňmi, predstavujú si ho ako ohnivú priepasť s hnijúcou a zapáchajúcou vodou, ktorá nikdy nezaženie smäd. Raj (džanna) považujú za krásnu záhradu, plnú stromov s množstvom ovocia, ktoré ponúkajú ochranu a úkryt. Preteká cez ňu množstvo priezračných potôčikov s chladnou vodou. Nachádza sa tam aj legendárny lotosový strom (sidrat al-muntahá). Je spájaný s najkrajším miestom neba. Predstava raja sa objavuje aj v mešitách, kde stĺpy zobrazujú kmene vysokých stromov, fontány a jazierka predstavujú osviežujúce potoky a klenby zase nebesá.

 

Zdenka Bencúrová, CEREHIS

Foto: pxhere.com


Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Vzácna voda v islame

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems