Slavošovský tunel: nikdy neslúžil svojmu účelu, napriek tomu spája ľudí

| Cestovanie | 12. 7. 2019

Na počiatku bol tunel. Nikdy cezeň neprešiel vlak, avšak ležal medzi dvoma dolinami, ktoré nespájala cesta. A tak začal spájať ľudí.

Slavošovský tunel je súčasťou projektu Gemerské spojky, ktorý nebol nikdy zrealizovaný. Po Viedenskej arbitráži v roku 1938 určili ministri zahraničných vecí novú česko-slovenskú hranicu. Slovensko tak prišlo o časť územia, ktoré pripadlo Maďarsku. Slovenská vláda potrebovala urýchlene vybudovať nové železničné trate s cieľom spájať izolované úseky, odvtedy prístupné len z maďarského územia. Jednou z postihnutých oblastí bol aj Gemer. Výstavbou novej trate Slavošovce – Revúca – Tisovec mala byť dotvorená ucelená sieť železníc. A vtedy sa začala písať história tunela pod Homôlkou.

Foto: autorka

Z minulosti

Výstavba trate prebiehala tradične. Najprv sa stavali náročné úseky, mosty a tunely. Slavošovský bol budovaný v rokoch 1941 – 1944. S 2 401 metrami je najdlhším tunelom na nedostavaných gemerských spojkách (má výšku 6,5 m a je široký 4 m). Jeho výstavba bola v tom čase dôležitá aj pre Slavošovské papierne, ktoré by si práve po koľajniciach dokázali ľahko zadovážiť potrebné suroviny. Nedokončený východný portál bol v roku 1944 vyhodený do vzduchu partizánmi, pretože sa obávali príchodu nemeckých vojsk. Tunel nebol nikdy dokončený – stratil svoj význam, keďže po roku 1949 sa územie okupované Maďarskom vrátilo späť Slovensku.

Cez tunel na futbal

Za zmienku určite stojí, že tunel bol skratkou pre miestnych futbalistov na zápasy do Magnezitoviec alebo Jelšavy. Dnes ho domáci obyvatelia využívajú pomenej, avšak stal sa veľkým lákadlom pre turistov a cyklistov z celého Slovenska. Prístupný je z obce Slavošovce alebo z Magnezitoviec. Ak sa vyberiete zo Slavošoviec, zavedie vás k nemu modro značená cyklotrasa, ktorá má cca 2,5 km. Nie je náročná a je vhodná aj na rodinné výlety. Samotný prechod tunelom trvá približne 45 minút. Hneď pri vstupe vás privíta silný vietor a prievan. Nezabudnite si však doma baterky, pretože v tuneli panuje úplná tma.

Foto: autorka

Dobšinského rozprávkareň

Slavošovce sa spájajú aj s menom známeho rodáka a najznámejšieho slovenského rozprávkara Pavla E. Dobšinského. V obci sa nachádza jeho rodný dom, kde si môžete prezrieť preklady slovenských povestí do rôznych jazykov a dozvedieť sa niečo viac o jeho živote a rodine. Hrdinovia starých príbehov, na ktorých vyrastal nejeden z nás, takisto ožívajú v Dobšinského rozprávkarni pri vstupe do tunela. V areáli vás privítajú nadrozmerní magickí strážcovia, drevený vlak, smerujúci do tunela, hojdačky, posedenia a ďalšie diela, vytvorené zo samorastov. O opravu tunela a zveľaďovanie jeho okolia sa od roku 2012 starajú členovia Lesného družstva Slavošovce. Aj počas vášho výletu tam pravdepodobne stretnete niekoho z nich, aby vás previedol a porozprával o tomto netradičnom mieste.

Foto: autorka

 

Miroslava Slejzáková, Denník reportérky

Foto: autorka


Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Slavošovský tunel: nikdy neslúžil svojmu účelu, napriek tomu spája ľudí

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems