Luxus spomalenia

| Editoriál | 12. 7. 2019

Krásna nostalgia, keď som ako žiačka základnej školy pribehla domov s úsmevom  a vysvedčením, prezliekla sa do starého trička a šortiek a hurááá prázdniny – les, dedinský potok, hra na schovávačku v susedovej pivnici a šope a večerné návraty domov s hlbokým premýšľaním, ako tentokrát vysvetlím mame zašpinené oblečenie, tvár, ruky, kolená a tenisky. Po dvadsiaty raz za sebou to asi kytička z poľných a lesných kvetov už nezachráni. Z tohto prázdninového obdobia dnes najradšej spomínam na jedno – spomalenie. Vtedy všednosť dní, dnes obrovský luxus, ktorý som si za posledné roky dopriavala v minimálnej miere.

Keď si občas (nechtiac) vypočujem rozhovory vo vlakoch, na staniciach či v obchodoch, zistím, že sme podobní škrečkom v koliesku. Rovnaký každodenný režim, stále dookola tie isté vybavovačky, behačky, problémy… Zabúdame na spomalenie. Ničíme ho túžbou po kariére, matérii… Akoby sme sa neustále niekam ponáhľali.

„Spomaliť – to je dnes luxus,“ hovorí známy. A má pravdu. Byť IN je náhliť sa. Ráno zabuchnúť dvere domov a večer zaspať na gauči pred počítačom pri dorábaní práce. Medzitým pomaly zabúdať na rodičov, súrodencov, priateľov, manžela, deti… Zvykneme sa obraňovať slovami: „Veď ja musím pracovať, uživiť rodinu, aby sme sa mali dobre.“ O pár rokov, nanešťastie, zistíme, že aj keď sme sa mali dobre, opustil nás manžel, deti radšej odišli študovať do zahraničia, so súrodencami sme sa prestali rozprávať a s priateľmi stretávať.

Naša redakcia si v týchto dňoch dopriava luxus spomalenia. Každý vlastným tempom a spôsobom. Niekto obdivuje krásy Slovenska, iní sa vybrali na letnú dovolenku do zahraničia. A niektorým postačí sadnúť si večer na terasu, vyložiť nohy, uchlipnúť si z mätovej limonády a začítať sa do pútavého príbehu. Dôležité je spomaliť. Nechať plynúť okamihy dňa.

Prajem nám všetkým, aby sa luxus spomalenia postupne zmenil na krásnu súčasnosť našich všedných dní. Ako hovorieva stará mama: „Svet sa nezrúti, veď aj zajtra je deň.“

Nádherné oddýchnuté leto aj so Zajtrajšími novinami.

PS: Cez letné prázdniny sme dali študentom voľno aj my. Preto sme do konca augusta nahradili rubriku Študentské esá inými nemenej zaujímavými témami.

Eva Barnišinová

Eva Barnišinová

sefredaktor@zajtrajsienoviny.sk


Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Luxus spomalenia

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems