Handpan koncert v židovskej synagóge

| Hudba, Pozvánky | 12. 7. 2019

Éterické harmonické melódie, magický hudobný nástroj a špecifická akustika košickej synagógy vytvoria neopakovateľný koncertný zážitok.

Handpan tvoria dve kupolovité časti. V dolnej je rezonančný otvor, vrchná obsahuje stupnicu tónov. Melódia sa tvorí udieraním prstov. „Najlepšie prostredníkom alebo ukazovákom, lebo sú najdlhšie. Po dotyku je dôležité prst čo najrýchlejšie odtiahnuť, lebo pôsobí ako malé kladivko – odovzdá energiu tónu a ten voľne rezonuje. Dlhšia prítomnosť prsta ho môže utlmiť. Takže na handpan udierame tak, ako keď skúšame, či je žehlička horúca,“ vysvetľuje organizátor koncertu v košickej synagóge Marek Lenárt.

Foto: Marek Lenárt, súkromný archív

Komunita tónov

Po prvýkrát hral Marek na handpan v USA v Severnej Karolíne pred piatimi rokmi, neskôr ho začal vyrábať. „Uchvátil ma jednoduchosťou a plnosťou zvuku. Hra naň pomáha aktivovať mozog, keďže samostatne ovládame obe ruky, a tak zapájame aj obe mozgové hemisféry. Handpan je akási komunita tónov, ktoré spolu komunikujú. Je spojením rytmického a melodického nástroja.“ Vyštudovaný softvérový inžinier priznáva, že nie je hudobníkom, aj keď v súčasnosti si dopĺňa vzdelanie v tomto odbore. „Preto je handpan úžasný, že aj keď nepoznáte noty, viete hrať. Naučíte sa rozlišovať jednotlivé údery a ich tónovú rozmanitosť.“ Marek získaval vedomosti o hre na handpan navštevovaním rôznych workshopov a festivalov, online lekciami na webe, ale najmä samoštúdiom.

Rakúski hostia

Na handpan koncerte v židovskej synagóge sa predstaví kapela Kodama hands (jej súčasťou je aj Marek) a dvojica rakúskych hostí. „Teším sa, že pozvanie prijali Marcel Hutter a Moritz Labschutz. Ako vystavovateľ a výrobca handpanov som ich oboch stretával na zahraničných festivaloch a workshopoch. Postupne sme sa spriatelili. Obaja sú zruční bubeníci v kapelách a hra na handpan je pre nich veľmi prirodzená, avšak každý z nich hrá rôznym štýlom. Marcel je viac štruktúrovaný a melódie jemne spája. Moritz je hĺbavejší, tvorí menej komplikované, ale o to príjemnejšie melódie. Poskytuje až intímny hudobný zážitok. Ja s kapelou prepájam handpan s elektronikou, husľami a spevom.“

Koncert Handpan v synagóge 2019 sa uskutoční 15. augusta o 19:00. Vstupné je 10 eur.

Marek Lenárt sa výrobe handpanov venuje od roku 2016. Pri jednom strávi v priemere 50 hodín. Dodnes vyrobil okolo 60 týchto hudobných nástrojov. Okrem Slovenska a Česka má záujemcov aj v Rakúsku, Izraeli, Nemecku, Anglicku i Belgicku.

Na frankfurtskom festivale v roku 2001 bol po prvýkrát predstavený hudobný nástroj typu handpan, pochádzajúci z dielne švajčiarskej firmy.

Redakcia

Foto: Marek Lenárt, súkromný archív


Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Handpan koncert v židovskej synagóge

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems