Štefánik v komikse

| Zaujímavosti | 3. 6. 2019

Našu pozornosť tentoraz upriamime na literárne spracovanie života a spoločenského pôsobenia generála Milana Rastislava Štefánika. Na počesť stého výročia jeho úmrtia vyšlo množstvo publikácií. Rôznia sa nielen žánrovo, ale predovšetkým autorskou interpretáciou reálií a estetickou kvalitou. Zo všetkých knižných titulov ma zaujala publikácia síce názvom nenápaditá, ale o to kreatívnejšia literárnym uchopením témy. Autorská dvojica Lenka Mlčúchová a Nina Abramovičová ponúkajú, citujúc podtitul knihy, kreslený príbeh rodáka z Košarísk. Vytvorili komiks, ktorý sa dokáže prihovoriť všetkým vekovým kategóriám.

 

Hneď na prvý pohľad upúta atypická hrebeňová väzba, vkusne ilustrovaná mäkká obálka s dômyselným využitím. Prvá dvojstrana predstavuje desiatku významných osobností, ktoré vstúpili do Štefánikovho života a mali vplyv na jeho myslenie, vzdelanie i spoločenské smerovanie. Na zadnom prebale nájdeme informáciu o stavbe Mohyly na Bradle, po jeho roztvorení ilustrovanú mapu Štefánikových ciest po svete a nakoniec trinásť prvenstiev a výrazných úspechov, ktoré sa mu podarilo získať v kultúrnej, vedeckej i spoločenskej oblasti, čo iba podčiarkuje výnimočnosť jeho osobnosti a dokladuje pozitívne hodnoty mladým čitateľom.

 

I keď predstavovaný knižný komiks obohatí aj dospelých, prioritný autorský zámer sa dotýka detí a mládeže. Prierez Štefánikovho života a pôsobenia precizuje jeho húževnatosť, odovzdanosť  cieľom, odhodlanie bojovať proti utláčateľom národa, pokoru voči vzdelaniu a duchovným hodnotám i láskavosť. V kontexte podtitulu publikácie je Milan Rastislav predstavený od svojich chlapčenských rokov, ako rodák Košarísk, formovaný vierou a pokorou svojich rodičov, rodinného známeho Jozefa Miloslava Hurbana i hrdosťou na slovenský pôvod. Študentské roky prinášajú mnoho zaujímavostí, boj s nepohodlím i nepochopením. Polovica publikácie je venovaná vedeckému i cestovateľskému životu Štefánika, autorky nezabudli na jeho svetový rekord na Mont Blancu a stretnutia so svetovými osobnosťami vedy, umenia (L.N. Tolstoj) a spoločenského života. Pravdupovediac, túto časť som si vychutnala najviac a som si istá, že strhne aj detského čitateľa, nakoľko interpretuje osobnosť Štefánika mimo zaužívaných spoločensko-politických súvislostí. Treba však povedať, že i tieto sú v druhej časti knižného komiksu podávané zrozumiteľne a pútavo, i keď niekde bude potrebná pomoc dospelého s uvedením do historického kontextu. Odporúčam!

Alena Štrompová


Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Štefánik v komikse

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems