Nezabudli sme plakať?

| Editoriál | 14. 6. 2019

Prečo reveš? Túto otázku mi nedávno položil brat, keď sme spolu pozerali dokument o psoch a ich pomoci hendikepovaným ľudom. Nevedela som mu odpovedať, prečo ma rozplakal psík, ktorý niekoľko mesiacov pri každej príležitosti ťukal svojej pani do brucha. Až jej to nedalo a išla na kontrolu k lekárovi. A ten odhalil na danom mieste nádor.

 

Prečo reveš? Pýtala som sa samej seba, keď som po prvýkrát videla fotku môjho nádherného práve narodeného krsniatka v inkubátore.

 

S otázkou prečo plačes sa stretávam celý život. Plakala som pri rozbitom kolene, pri odtrhnutej hlave plyšáka. Neskôr som plakala, keď sa mi nedarilo naučiť sa násobilku či vybrané slová po s. Asi počas strednej školy som prestala plakať verejne. Radšej som svoje pocity dusila.  Lebo plakať pred ľuďmi sa predsa nehodí. Lebo vtedy vraj ukazujeme našu slabosť a zraniteľnosť. Pred pár rokmi som si uvedomila, že som zabudla plakať. V silných emočných momentoch som kričala či búchala po stole, nadávala – no dlhé roky som neplakala. Až som pred dvomi stratila svojho najvernejšieho čitateľa, motivátora a povzbudzovateľa. Prvotný šok zo straty milovanej osoby ustal a ja som sa rozplakala. Paradoxne, neboli to slzy smútku, ba naopak – slzy krásnych spomienok a nádherných spoluprežitých zážitkov. Vtedy som zistila, že mi chýbali vlastné slzy a odvtedy plačem vždy, keď si to moje telo „vypýta“. Či už je to pri filmovom happyende, výbornom vtipe či lúčení s priateľmi alebo známymi, ktorých vídam párkrát do roka. Uvedomila som si, že plač búra bariéry, odhaľuje dušu človeka, pomáha „stabilizovať“ psychický stav človeka. Že pomáha a niekedy aj zbližuje.

 

Už sa za svoje slzy nehanbím a neriešim, či plačem – od šťastia či smútku – v kine, na stanici alebo doma pred televízorom. Veď koniec-koncov, v priemere plače žena za rok asi 64-krát, muž „len“ 17-krát. Tak to musíme za nich „dohnať“ ;).

 

Ale viac o slzách v našej téme čísla.

Eva Barnišinová


Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Nezabudli sme plakať?

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems