Mesiac „ochutnávania“ rumunskej literatúry

| Knihy | 14. 6. 2019

Po deviatykrát spoluhostia Košice najväčší stredoeurópsky literárny festival MAČ – Mesiac autorského čítania. Tentoraz sa zameria na spoznávanie knižného Rumunska, odkiaľ pricestuje až 31 autorov.

Každý deň od 2. júla do 1. augusta (18:00 do 20:00) privíta organizátor slovenskej vetvy festivalu – Knižnica pre mládež mesta Košice vo svojej pobočke LitPark na Kukučínovej 2 dvoch festivalových hostí. „Najprv svoju tvorbu predstaví zástupca domácej línie autorov, pochádzajúci z niektorej z usporiadateľských krajín (Slovensko, Česko, Poľsko, Ukrajina). Po ňom nasleduje autor z hosťujúcej krajiny, teda z Rumunska. Zahraniční spisovatelia čítajú v materinskom jazyku a návštevníkom je súčasne premietaný preklad textu do slovenčiny, resp. češtiny. Čítačky sú moderované a končia otvorenou besedou, na ktorej sa účastníci môžu podrobnejšie oboznámiť nielen s dielom, ale aj s históriou krajiny, ľuďmi, vývojom či pohľadom na súčasnú politickú situáciu,“ približuje festival Viera Ristvejová z Knižnice pre mládež mesta Košice.

 

(Ne)známe Rumunsko

V minulom roku predstavil MAČ literatúru orientálneho Turecka, tentokrát sa zameria na rumunskú. „U nás je pomerne málo známa. A práve to môže festival aspoň čiastočne zmeniť. Do Košíc privedie až 31 rumunských autorov, ktorí nám pomôžu spoznať túto neprebádanú a preto fascinujúcu oblasť, plnú literárnych skvostov a prekvapení. V programovom menu nebude chýbať známy rumunský politik Varujan Vosganian. Čitateľskú verejnosť prekvapil románom o dejinách Arménov, ktorí v snahe prežiť utekali najprv pred Turkami a neskôr aj pred Sovietmi (Cartea şoaptelor – Kniha šepotov). Pricestujú aj najlepší súčasní realistickí prozaici ako Dan Lungu, Lucian Dan Teodorovici či známy filmový scenárista Florin Lăzărescu. Nemenej zaujímavé môže byť stretnutie s Filipom Florianom, ktorý za svoje dva romány získal v Rumunsku asi všetky literárne ceny a zároveň prerazil v zahraničí. Slováci ho mohli spoznať pri čítaní knihy Malíčky (Degete mici, 2010),“ pozýva poverená riaditeľka knižnice Kamila Prextová.

 

Foto: archív Knižnice pre mládež mesta Košice

Milan Kolcun aj Slavomír Szabó

Festivalové pozvanie prijala vyše šesťdesiatka autorov. Niektorí predstavia ukážky z už vydaných kníh, iní si pripravia festivalovú novinku či úryvok z aktuálne rozpracovaného diela. „Raz nás istý zahraničný hosť prekvapil krátkou, vo vlaku napísanou prózou. Zhrnul v nej zážitky z absolvovaného festivalového čítania v Brne, Ostrave i Vroclave, ako aj cestu do Košíc a svoje očakávania z pobytu u nás. Inokedy to bol komiks, inšpirovaný kultúrnymi pamiatkami Košíc, ktoré si autor vopred vyhľadal na internete a potom ich chcel navštíviť,“ spomína Ristvejová a prezrádza niekoľko ďalších hostí: „Z domácej vetvy určite zarezonujú mená ako Ján Gavura, Pavol Rankov, Alexandra Salmela či Veronika Šikulová.“ Dodáme, že zastúpenie budú mať aj košickí spisovatelia Milan Kolcun a Slavomír Szabó.

Mesiac autorského čítania (MAČ) sa koná v piatich stredoeurópskych mestách – Košice, Brno (CZ), Ostrava (CZ), Vroclav (PL) a Ľvov (UA). Potrvá 31 dní od 2. júla do 1. augusta. Projekt z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.


Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Mesiac „ochutnávania“ rumunskej literatúry

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems