Löffler si posvietil na Rotundu. Vystavuje i košické fotografie od Jirouškovcov

| Umenie | 28. 6. 2019

Dvojvýstavu s názvom Rotácie šepotu múz. Súčasné a historické Staré Mesto Košice na fotografiách si môžu návštevníci v Múzeu Vojtecha Löfflera (MVL) pozrieť počas celého leta do 30. augusta.

Diela a panely vo výstavných priestoroch približujú, ako sa z objektu vojenského využitia – z Rotundy – stalo v roku 1909 stredisko umeleckých ateliérov a ako sa v budove s kruhovým pôdorysom dokázalo presadiť známe heslo „múzy pracujú v tichosti“. Podstatou výstavy je predstavenie osobností, stojacich za zrodom tzv. Domu umelcov. Preto môžete obdivovať diela Elemíra Halásza-Hradilu, Ľudovíta Csordáka a ich žiakov, ako aj umelecké aktivity, ktoré v rotunde pokračovali v ďalších rokoch a trvajú dodnes.

 

Dielo Elemíra Halásza-Hradilu

 

Zo skladu pamiatka

Autorka projektu Zuzana Tegdová zdôrazňuje, že výstava vyzdvihuje význam kultúrnej pamiatky, ktorá si zaslúži pozornosť a starostlivosť verejnosti. „Zaujímavá stavba tvaru rotundy na Zbrojničnej ulici bola postavená po roku 1400, kedy vznikla mestská zbrojnica. V 19. storočí slúžila budova ako sklad vojenských uniforiem a začala chátrať. Iniciatíva umelcov E. Halásza-Hradila a Ľ. Csordáka prispela k tomu, že v tomto objekte boli zriadené  ateliéry. Umelci ich mohli využívať nielen pre svoju tvorbu, ale aj na organizovanie výstav či vzdelávanie mladých talentov.“ Výstava ponúka vyše tri desiatky diel Halásza-Hradilu a Csordáka a ich žiakov.

 

Pohľad na staré i nové Košice

V átriu MVL nájdeme aj výstavu veľkoplošných fotografií od Alexandra a Stanislava Jirouškových. Prezentujú Staré Mesto ako historickú mestskú pamiatkovú zónu s presahom do súčasnosti. Zároveň predstavujú jeho administratívnu súčasť, do ktorej patrí aj historické centrum mesta – od roku 1982 vyhlásené za mestskú pamiatkovú rezerváciu s takmer 500 chránenými kultúrnymi pamiatkami. Autorkou výstavy je Milena Gašajová, riaditeľka MVL.   

 

Andrea Bercik


Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Löffler si posvietil na Rotundu. Vystavuje i košické fotografie od Jirouškovcov

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems