Krajčír z koncentračného tábora

| Literatúra | 28. 6. 2019

Knižné pamäti, spracované biografie a denníky väzňov koncentračných táborov sa mi nečítajú ľahko. Napriek tomu som po dlhšom období siahla po pamätiach rodáka z Československa. Presvedčila ma jeho usmiata podobizeň krajčíra na obálke a podtitul, ktorý interpretuje životnú púť židovského chlapca so šťastným koncom.

 

Greenfeld, Hall – Šaty robia človeka

 

Martin Greenfield, vlastným menom Maximilián Grünfeld, prežil Auschwitz, Buchenwald, pochod smrti do Gleiwitzu, psychické i fyzické trýznenie, násilné odlúčenie od otca, aby naplnil jeho odkaz: žiť so cťou, na zachovanie pamiatky celej rodiny. „Cítiť vinu za prežitie je kruté. Môj otec však vymazal akúkoľvek ďalšiu vinu a nahradil ju zmysluplnosťou. Bol to dar, aký mi mohla dať iba otcovská múdrosť.“ Knižné pamäti svetoznámeho krajčíra sú plné pokory, láskavosti, vďačnosti za život, psychickej sily a vytrvalosti. „Môj život ma napĺňa radosťou a cítim zaň nesmiernu vďaku. Ako sa ukázalo, niektoré veci jednoducho nemožno zmerať.“

 

Prvých sedemdesiat strán sa nečíta ľahko. Pätnásťročný chlapec je s celou rodinou odvlečený do koncentračného tábora. Prežije ako jediný z nich. Keď pri praní roztrhne nacistickú košeľu, ktorú si neskôr oblieka pod väzenskú uniformu, získa si istý rešpekt a zisťuje moc odevu. Druhá tretina knihy sa venuje životu Maximiliána po oslobodení. Putuje medzi krajinami, hľadá prácu, slúži v armáde, pomáha s prepravou Židov do Palestíny. Keď mu príde list od strýka z Ameriky, chopí sa šance začať odznova: zmení si meno, naučí sa jazyk a cieľavedomo buduje kariéru. Martinov osobnostný i pracovný vzostup je úžasným svedectvom cieľavedomosti a napĺňania ambícií, avšak slušným a pokorným spôsobom, s úctou ku všetkým svojim učiteľom. Jeho život v Amerike je zároveň obrazom priepastných rozdielov zmýšľania a kultúry medzi vtedajšou európskou a americkou spoločnosťou. Martin Greenfield sa stáva živým svedectvom hrôz, ktoré sa pre Američanov zdali nepredstaviteľné.

 

Posledná časť zobrazuje fragmenty z činnosti už vlastnej odevnej spoločnosti Martin Greenfield Clothiers, rozpráva príbehy stretnutí so zákazníkmi z najvyšších politických kruhov (americkí prezidenti, senátori, ministri), filmového priemyslu, kultúry či dokonca Vatikánu. Martin Greenfield ich neodieva iba do prvotriednych, ručne šitých oblekov, ale aj do nákazlivej radosti zo života.

 

Alena Štrompová


Prečítajte si aj:

pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre ku článku: Krajčír z koncentračného tábora

Zatiaľ neboli pridané žiadne komentáre.

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.

KRUK Košice T-Systems